Dwie dwumetrowe pisanki stanęły na rondach w Żukowie

W Żukowie już tradycyjne od pięciu lat w okresie przed Wielkanocą wystawiana jest pisanka pomalowana w kaszubskie wzory. Tym razem dwa dwumetrowe jajka stanęły na rondach.

Pisanki pomalowane zostały we wzornictwo kaszubskie i w tym roku stanęły na rondzie sióstr Norbertanek oraz imienia Karola Kreffty. Na pewno każdy, kto przejeżdża przez miasto zwróci na nie uwagę, bowiem nie sposób ich przegapić.

W Żukowie stanął symbol rodzącego się życia, z którym nierozłącznie związane są święta Wielkiej Nocy, w tym roku będzie w dwójnasób, bo aż dwie pisanki, które udekorowane zostały palmetą haftu żukowskiego – podkreśla burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

Tradycyjnie od 2013 roku jajko z haftem szkoły żukowskiej ustawiane było na skwerku przed Urzędem Gminy. Wówczas malunki odwzorowujące żukowski haft wykonała Gabriela Fryauf z KGW w Łapinie. Jednak poprzednie, gipsowe jajko zostało już mocno zniszczone, stąd decyzja o nowych, dwóch dwumetrowych pisankach, które wykonane zostały z fibeglassu, materiału wyjątkowo mocnego i wytrzymałego. Średnica jajka to około 140 cm, a waga to zaledwie 30 kg.

pisanki 14

fot. nadesłane

Pisanki mają promować kaszubską kulturę i z pewnością dodają miastu klimatu. Będą eksponowane do 20 kwietnia. Na postawienie ich na rondach zgodę wyraziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Informacja prasowa
Gmina Żukowo
Beata Bujnowska-Kowalska

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.