Rower Metropolitalny już niedługo w naszej gminie

10 kwietnia 14 gmin w tym m.in. Żukowo podpisało umowę o przystąpieniu do wdrożenia roweru metropolitalnego. Całoroczny system będzie składał się z 3,5 tys. rowerów, które można odstawić w dowolnym miejscu. Jeszcze w tym roku mają ruszyć przetargi. Do 2019 roku powstanie system wypożyczania roweru z 20 węzłami przesiadkowymi.

Przetargi będą się odbywały na przełomie jesieni i zimy tego roku. W systemie na terenie 14 gmin ma być około 3,5 tys. rowerów. Do tego będzie zakupionych około 7 tys. stojaków rowerowych dla parkingów rowerowych.

Rowery mają być wyposażone w GPS i akcelerometry oraz urządzenia umożliwiające wypożyczenie za pomocą karty kredytowej, miejskiej lub telefonu komórkowego. Udostępnione będą w określonych obszarach, a ruch wypożyczania będzie monitorowany dzięki specjalnym modułom.

System ma być całoroczny, na zimę pozostanie do użytkowania 30 proc. sprzętu. Obecnie jeszcze nie wiadomo, jakie będą koszty wypożyczenia i ile pierwszych minut korzystania z roweru będzie bezpłatnych. O tym zadecyduje wybrany w przetargu operator. Miasta ustalą natomiast stawki maksymalne.

rower metropolitalny 1

fot. nadesłane

Ten system rowerowy ma być największy pod względem obszarowym w kraju. Poza Żukowem wolę przystąpienia do projektu zadeklarowały: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck oraz Władysławowo.

Projekt roweru metropolitalnego poprowadzi Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Środki na budowę systemu będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, wartość całego projektu to 22 mln zł.

 

Informacja prasowa
Gmina Żukowo
Beata Bujnowska-Kowalska

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.