Czy wizyta u optometrysty to to samo, co wizyta u okulisty?

Autor: nadesłane

Pacjenci coraz częściej spotykają się z opcją wizyty u optometrysty. Zastanawiajmy się więc czy wizyta u takiego specjalisty jest tożsama z wizytą u okulisty. Okazuje się, że są to specjaliści zajmujący się jakością widzenia, jednak ich kompetencje znacznie różnią się od siebie. Warto więc wiedzieć co czeka nas na wizycie u optometrysty i czy zwalnia to nas z wizyty u okulisty.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • co oznacza wizyta u optometrysty
  • kiedy warto udać się na badanie wzroku także do okulisty

Coraz więcej salonów optycznych oferuje nam nie tylko wizytę u okulisty, ale także badanie wzroku u optometrysty. Te zawody wykonują podobne działania, jednak znacznie się od siebie różnią kompetencjami. Dlatego warto wiedzieć coś więcej na ten temat.

Optometrysta Gdańsk – w czym może nam taki specjalista w Trójmieście pomóc?

Optometrysta Gdańsk to specjalista, który pomoże nam w dobraniu okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych. W Polsce optometrysta zdobywa specjalizację między innymi dzięki specjalizacji po ukończeniu np. na Uniwersytecie medycznym w Poznaniu studiów magisterskich optometrii. Wykonywać swój zawód może jako członek Polskiego Towarzystwa Optometrii.

W trakcie wizyty u optometrysty dowiemy się jakiej korekcji wzroku wymagamy i czy w ogóle taka jest konieczna. Optometrysta przeprowadzi u nas badanie w zakresie jakości i ostrości widzenia, akumulacji wzroku, ruchu gałek ocznych i widzenia obuocznego. W trakcie takiego badania trwającego nawet do godziny optometrysta zapyta nas o wcześniejszą korekcję wzroku, jakość naszego widzenia, wszelkie znane nam uchybienia w jakości naszego widzenia, nasze samopoczucie itd. Jednak zgodnie z polskim prawem optometrysta nie przeprowadzi badania dna oka, które może wykonać jedynie okulista Gdańsk. Dlatego jeśli optometrysta stwierdzi niepokojące objawy zaleci nam wizytę u okulisty. Warto też pamiętać, że nim udamy się do optometrysty możemy udać się do okulisty. Tam zostanie zbadane wszystko to, co związane jest z chorobami oczu. Jeśli okulista nie znajdzie niczego podejrzanego, to wizyta u optometrysty będzie jedynie kwestią doboru okularów.

Pamiętajmy też, że okuliści często wykonują wszelkie badania diagnostyczne związane z wadą wzroku i również dobiorą nam okulary. Jednak, jeśli wykonaliśmy wizytę u okulisty wcześniej, badanie optometryczne w zupełności wystarczy abyśmy dostali doskonale dobrane okulary. W ich wykonaniu pomoże nam z kolei optyk Gdańsk, który w pracowni optycznej dobierze i wykona odpowiednie okulary do naszego wyglądu.

Optometrysta wykona badanie wzroku i pomoże dobrać soczewki kontaktowe. Jakie jeszcze korzyści możemy odnieść z wizyty u takiego specjalisty?

Skoro optometrysta i tak może skierować nas na badanie wzroku do okulisty, to w takim razie jakie są korzyści z wizyty u niego? To pytanie może nasuwać się samo. Warto jednak pamiętać, że wizyta u okulisty i optometrysty to bardzo kompleksowe sprawdzenie nie tylko jakości naszego widzenia, ale także zdrowia naszych oczu. Co ważne, w trakcie wizyty u optometrysty dokładnie dobierzemy okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe. Optometrysta ze szczegółami opowie nam o nowościach w zakresie okularów korekcyjnych, szkieł korekcyjnych, ich grubości, pokrycia specjalną powłoką antyrefleksyjną, tego jakie okulary dobrać do czytania, okulary do jazdy samochodem, okulary korekcyjne przeciwsłoneczne itd. Pamiętajmy, że na rynku znajduje się szereg okularów korekcyjnych różnego rodzaju. Zając naszą historię dobierze nam odpowiednio okulary korekcyjne. Doradzi również w zakresie tego czy łączyć noszenie okularów korekcyjnych z użytkowaniem soczewek kontaktowych czy jedynie korzystać z jednej z tych opcji. Przy tej pierwszej dokładnie zapoznamy się z typem soczewek kontaktowych, tego które z nich są dla nas optymalne, jakie dobrać w zależności od stopnia wady wzroku, wieku i innym parametrów. Pamiętajmy, że inaczej soczewki kontaktowe inaczej dobiera się osobą dorosłym, a inaczej nastolatkom czy nawet dzieciom. Dobór odpowiedniej korekcji wzroku zależy od rodzaju wady wzroku, wieku, sposobu życia, stanu gałki ocznej i wielu innych czynników. Dlatego wizyta u optometrysty będzie dla nas równie korzystna jak wizyta u okulisty.

Aby znaleźć każdego z wymienionych w tekście specjalistów w naszej okolicy, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisując np. „okulista Gdańsk Wrzeszcz”, „optometrysta Gdańsk Wrzeszcz”, czy „optyk Gdańsk wrzeszcz” znajdziemy oferty interesujących nas ekspertów w wybranej przez nas lokalizacji. 

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.