Czy radni wprowadzą u nas fundusz sołecki? [wideo]

{module do-reklamy-intertekst|none}

W dniu  15 marca 2013 r. w budynku UG Żukowo Szymon Osowski Prezes Zarządu Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich przedstawił informacje na temat „Funduszy Sołeckich”.
Poniżej prezentujemy materiał wideo dla sołtysów i radnych i zainteresowanych mieszkańców, którzy nie mogli zapoznać się z seminarium.

 

Szkoda, że nie przybyli na spotkanie radni gminy Żukowo, ponieważ w dniu dzisiejszym (26.03.2013 r.) na XXXI Sesji Rady Miejskiej w Żukowie będzie głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wyodrębnienia w budżecie Gminy Żukowo na rok 2014 środków stanowiących fundusz sołecki.

 

 

Fundusz Sołecki są to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców.

Wysokość kwoty przeznaczonej dla sołectwa jest uzależniona od zamożności gminy. W ustawie o funduszu sołeckim zawarto wzór, za pomocą którego oblicza się wysokość środków przypadających na dane sołectwo. Jeżeli rada gminy uzna, że może przeznaczyć dla danego sołectwa więcej pieniędzy, może to zrobić. Burmistrz corocznie do 31 lipca poinformuje sołtysów o wysokości środków, które będą do wykorzystania przez dane sołectwo w następnym roku, także sołectwa nie muszą same wykonywać tych obliczeń.

Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np:

* zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,

* naprawić chodniki,

* zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci),

* posadzić drzewa, krzewy,

* wyremontować wiatę przystankową

mogą na ten cel przenaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego.

To co dane sołectwo może faktycznie zrobić, będzie zależało od wysokości środków finansowych, które będą do jego dyspozycji. Mieszkańcy mogą równiez wspomóc wykonanie konkretnych zadań nad którymi głosowali, chociażby poprzez własną pracę (społeczną).


oprac. funduszesoleckie.pl

 

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.