Czy powstanie elektrociepłownia na biomasę lub biogaz koło Chwaszczyna?

 

AKTUALIZACJA (6.07.15 g.19.35) : Adresy punktów w Chwaszczynie nadesłane przez Sołtysa Jolantę Wiercińską, gdzie można podpisywać wniosek z listą uwag do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni.

 

Gdynia planuje w rejonie Gdynia-Zachód (Kacze Buki) lokalizację elektrociepłowni i kotłowni na biomasę lub biogaz o mocy powyżej 100 kW. Wybudowanie takiego obiektu będzie wymagało zabezpieczenia terenu w niezbędne składowiska, zapewniające zmagazynowanie znacznych ilości biomas, co może mieć negatywne skutki w postaci generowania nieprzyjemnych zapachów.

 

Mieszkańcy Gdyni z dzielnicy Wielki Kack, Kacze Buki, Dąbrowa oraz Gdańsk Osowa, a także Chwaszczyna, czyli wszyscy którzy mogą być bezpośrednio narażeni na skutki działalności elektrociepłowni sprzeciwiają się planowanej lokalizacji.

 

Autorzy sporządzonego protestu do Prezydenta Miasta Gdyni podkreślają, że procesowi składowania i kompostowania towarzyszy zarówno emisja produktów niepełnego utleniania biomasy, jak i licznie występujących reakcji wtórnych. Wiele substancji gazowych i ciekłych, powstających podczas magazynowania, kompostowania, ze względu na swój fizykochemiczny charakter, należy do grupy odorantów. Można wśród nich wymienić kwasy tłuszczowe, alkohol amylowy, aldehydy, ketony, związki azotu, związki siarki oraz związki nieorganiczne, a wśród nich amoniak i siarkowodór. Istnieje więc  bardzo duże prawdopodobieństwo, że mieszkańcy przyległych terenów będą narażeni na bezpośredni wpływ nieprzyjemnych zapachów.

Takiej sytuacji doświadczali już mieszkańcy Gdyni, w okolicy Portu, szczególnie w okresie luty – marzec br.,  w wyniku czego Prezydent Miasta Gdyni złożył pismo do Zarządu Morskiego w Gdyni oraz Terminali obsługujących przeładunki biomasy o pilne zapobieżenie rozprzestrzeniania się silnych odorów pochodzących ze składowanych w porcie biomas.

 

Już kilka lat temu na ternie dzielnicy Kacze Buki proponowano ulokowanie spalarni śmieci ale zostało ono zdecydowanie oprotestowane przez mieszkańców i zamiary planistyczne zostały zmienione.

 

Mieszkańcy przyległych terenów obawiają się również, że jak powstałaby elektrociepłownia na biomasę lub biogaz to spowodowałaby znaczące pogorszenie atrakcyjności okolicznych rejonów, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem, jako obszary mieszkalnictwa jak i rekreacyjne.

 

Z uwagi na istotę sprawy, zachęcamy mieszkańców o składanie indywidualnych pism w niniejszej sprawie. Uwagi należy składać do Prezydenta Miasta Gdyni w formie pisemnej, na adres Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni ul. Tadeusza Wendy 7/9, 81-341 Gdynia, wraz z podaniem imienia i nazwiska, adresu, w terminie do dnia 13.07.2015 r. (termin składania uwag do Studium ukierunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni)

 

 


Osoby zainteresowane poparciem wniosku z listą uwag do projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni, dla działek w bezpośrednim sąsiedztwie Chwaszczyna, na których planowana jest lokalizacja elektrociepłowni i kotłowni na biomasę lub biogaz o mocy pow. 100 KW mogą złożyć podpis na udostępnionych listach  w punktach handlowo- usługowych. Listy z podpisami osób, które nie wyrażają zgody na wskazaną lokalizację są dostępne w następujących lokalizacjach:

 

Cukiernia Murzynek Krzysztof Wanke – Chwaszczyno, ul. Oliwska 86;
Sklep Wielobranżowy ABC, Elżbieta Kolka – Chwaszczyno, ul. Oliwska 88;
Sklep spożywczo- przemysłowy „Dana” Danuta Dawidowska – Nowy Świat 8;
Sklep spożywczo- przemysłowy „MADZIA” Elżbieta Gruba – Chwaszczyno, ul. Sychty 6;
Sklep spożywczo- przemysłowy U-Met-San – Chwaszczyno, ul. Żeromskiego 1;
Ubezpieczenia Aleksandra Podgórska – Chwaszczyno, ul. Oliwska 155;

 

oraz u sołtysa oraz członków Rady Sołeckiej Chwaszczyna.

Podpisy można składać do 12.07.2015r.


 

Poniżej mapka ze „Studium ukierunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni” z zaznaczonym Chwaszczynem.

odnawialne zrodla energii gdynia chwaszczyno
 

 

 

fot. u góry EC-2 w Łodzi, źródło pl.wikipedia.org.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.