Czy pacjenci mają się zacząć bać? Jaki los czeka naszą przychodnię?

 
fot. internet

 

Informacja o tym, że powstanie nowa niepubliczna przychodnia, nie była tajemnicą. Ale już wieść o tym, że działający w Żukowie publiczny ZOZ ma zostać zlikwidowany, została przekazana niedawno, w niewielkim gronie. I co w takiej sytuacji z przychodnią w Chwaszczynie, która jest filią SP ZOZ Żukowo?

 

Duże emocje i poruszenie wśród mieszkańców gminy Żukowo wywołują pogłoski o domniemanej likwidacji publicznego ośrodka zdrowia. Wszystko przez to, że w Żukowie rozpoczyna działalność drugi, niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 

Prywatny inwestor, zamierza wybudować w mieście przychodnię, a przy ul. Książąt Pomorskich otworzy gabinety lekarskie. Nowy obiekt dopiero powstanie, ale gabinety otworzą swoje podwoje już 4 maja br., o czym dowiedzieli się parafianie podczas niedzielnych mszy.

 

Ze strony kartuzy.info dowiadujemy się że 16 kwietnia br. w budynku przychodni w Żukowie odbyło się zebranie nowej rady społecznej ZOZ-u, w której uczestniczył jako gość przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie. I to on w imieniu grupy radnych przekazał, wobec kilku zebranych osób, informację o zamiarze likwidacji SP ZOZ.

 

dyrektor-zoz-zukowo
Dyrektor ZOZ Żukowo Joanna Komorowska

 

Było to dla mnie całkowitą niespodzianką, bo ta droga przewidziana jest dla zakładów permanentnie zadłużających się, a w naszej sytuacji takiego powodu nie ma. Pan przewodniczący poinformował też, że ochrona zdrowia nie jest zadaniem własnym gminy – powiedziała Joanna Komorowska dyrektor żukowskiego SP ZOZ.

 

Likwidacja to brzmi dramatyczne – kontynuuje Joanna Komorowska w rozmowie z Kartuzy.info. – Nie tylko dla pracowników, ale również dla mieszkańców, bo istniało miejsce, które dawało bezpieczeństwo zdrowotne, a teraz ma przestać istnieć. Informowano mnie, że są podmioty, które składają do samorządu oferty dotyczące przekształcenia naszej placówki w niepubliczny zakład – dodaje Joanna Komorowska. – Nie możemy zostać niemi i czekać bezczynnie z opadniętymi rękoma. Dlatego też na ostatnią wtorkową sesję złożyłam pismo, w którym jest propozycja ewentualnego przekształcenia naszego zakładu w spółkę prawa handlowego. Bez likwidacji. Możemy także kontynuować działalność w dotychczasowej, publicznej formie. Konkurencja jest naturalna, a nawet może być korzystna. Do takiej sytuacji zakład jest dobrze przygotowany, dotyczy to zarówno sprzętu, kadry jak i sytuacji finansowej – mówi Joanna Komorowska

 

Jaki los czeka Ośrodek Zdrowia w Chwaszczynie ? Burmistrz Wojciech Kankowski uspokaja.

 

Pacjenci nie muszą się niczego obawiać. Sugestie, jakoby pojawiła się decyzja o likwidacji SP ZOZ w Żukowie są nieprawdziwe i wynikają najprawdopodobniej z nadinterpretacji rozmów z dyrektor SP ZOZ Joanną Komorowską na temat ewentualnych przekształceń obecnej placówki i dostosowania jej do wymogów NFZ, jakie mają obowiązywać od 2016 roku.– napisał w odpowiedzi Burmistrz Wojciech Kankowski na artykuł „Żukowo. Czy pacjenci mają zacząć się bać?”, który ukazał się na portalu kartuzy.info

 

Przekształcenie w nową formę organizacyjną ZOZ-u, unowocześnienie i polepszenie usług oraz sugestie i sygnały pochodzące od mieszkańców gminy i troska o pacjentów były tematem dyskusji z osobą zarządzającą ZOZ-em, a nie fizyczna likwidacja placówki – komentuje całą sytuację Burmistrz

 

Usługi medyczne nie podlegają koncesjom i SP ZOZ nie ma na nie wyłączności. Jako burmistrz nie jestem ani władny, ani zainteresowany tym, aby ograniczać konkurencję, tym bardziej że powszechnie wiadomo, że dzięki niej jakość usług ulega polepszeniu. Tak jest w Kartuzach, w Gdańsku, w wielu miastach. Jeśli więc pojawia się inicjatywa utworzenia na terenie Żukowa konkurencyjnych dla SP ZOZ ośrodków medycznych, widzę w tym większą szansę na dostępność opieki zdrowotnej i poszerzenie oferty usług medycznych – dodaje Burmistrz Wojciech Kankowski.

 

Co stanie się z SP ZOZ Żukowo, a zarazem z placówkami m.in. w Chwaszczynie? Będziemy na bieżąco przyglądać się rozwojwi sytuacji i informować naszych czytelników na Chwaszczyno.pl.

 

 

źródło oprac.  kartuzy.info

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.