Cykl spotkań „MOJA ULICA, MOJE CHWASZCZYNO!” za nami. Czas na podsumowanie.

 

W miniony poniedziałek i wtorek odbyły się dwa ostatnie spotkania z cyklu „MOJA ULICA, MOJE CHWASZCZYNO!”. Tym razem okazję wypowiedzieć się mieli mieszkańcy „Lisich błot” i centrum Chwaszczyna.

 

Na poniedziałkowym spotkaniu przybyli reprezentanci ul. Tuchomskiej, Lisiej, Dobrzewińskiej, Podleśnej, B. Prusa, Leśnej, Wąskiej w liczbie ponad 40 osób. Najczęściej pojawiała się sprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego, stosowne znaki, sposoby na ograniczenie prędkości, chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia. Poruszano również problem z jakością wody, rozbudowy żwirowni, koszy na śmieci, wycinki krzewów, własność dróg lokalnych i ich utwardzanie, opłaty adiacenckiej w związku z budową kanalizacji, czy aktywności Policji. Z kwestii ogólnochwaszczyńskich mieszkańcy dopytywali o estetykę centrum Chwaszczyna, zwłaszcza o banery reklamowe.

 

Na wtorek zaproszeni byli mieszkańcy centrum oraz oraz wszystkie osoby, którym nie udało się wziąć udziału w poprzednich spotkaniach. Poza sołtysem, radnymi gminnymi oraz członkami rady sołeckiej udział wziął również kierownik inwestycji UG Wiesław Pałka, który przybliżył zgromadzonym szczegóły planowanego remontu ulicy Mickiewicza. Zainteresowani mieszkańcy mogli obejrzeć szczegółowy projekt przewidywanych prac. Mogli również wnieść swoje uwagi. Mieszkańcy przede wszystkim dyskutowali, czy drzewa mają być wycinane, czy ich kosztem ma być zwężany chodnik. Wobec podzielonych zdań kierownik inwestycji, zapewnił, że będzie zachowany zdrowy rozsądek i już w trakcie budowy drogi będą podejmowane decyzje, które drzewa warto zachować, a które bezwzględnie muszą być usunięte.

 

Kolejną poruszaną sprawą był teren przy ul. Węglowej. Głos zabrał przedstawiciel firmy Marcopol, który oświadczył, że firma wycofała wniosek o warunki zabudowy, jaki był złożony do UG Żukowo. Firma Marcopol chciałaby pogodzić interesy mieszkańców całego Chwaszczyna z interesami firmy. W związku z tym zostało zapowiedziane specjalne odrębne spotkanie, gdzie będzie przedstawiona koncepcja zagospodarowania opisywanego terenu.

 

Przy okazji sprawy zagospodarowania działek przy ul. Węglowej Pani Sołtys Jolanta Wiercińska poinformowała, że w tym roku „Festyn Kaszubski” odbędzie się 23 sierpnia właśnie na tym terenie.

 

Mieszkańcy wśród zgłaszanych problemów poruszali m.in. sprawę zniszczonych płyt po budowie kanalizacji na ul. Wąskiej, progi spowalniające, zasypane przepusty i rowy melioracyjne oraz problem z parkującymi przyjezdnymi samochodami na giełdę w niedziele. Poruszany był temat autobusu do kolei PKM, chodnik do Gdańska Osowy, jak również planowany przebieg obwodnicy metropolitalnej, i ewentualne zmiany w organizacji ruchu.

 

Gorącym obecnie tematem jest sprawa, która pojawiła się niedawno, w związku ze zmianą studium i wprowadzeniem lokalizacji elektrociepłowni na biomasę w najbliższym sąsiedztwie naszego sołectwa (Kacze Buki). Na spotkaniu były zbierane podpisy przez mieszkańców, którzy sprzeciwiają się tym planom. – Wkrótce to tego wrócimy i szerzej opiszemy.

 

Na koniec przybyli mieszkańcy rozmawiali na temat obelisku i planowanej koncepcji jego renowacji.

 

Sołtys Jolanta Wiercińska powiedziała, że teraz po skończonym cyklu spotkań przyjdzie czas na analizę wszystkich zgłoszonych spraw. Zostaną ustalone priorytety, jak i sposoby oraz możliwości ich rozwiązania.

 

{gallery}2015/2015-06/Moje-Chwaszczyno-30-06-2015{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.