Co zrobić, gdy latarnia uliczna przestała świecić?

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

Wielu z nas nie zwraca na to uwagi – pewnie przepaliła się żarówka, ale na pewno ktoś to wkrótce naprawi – myślimy. Jednakże często jest tak, że uszkodzenia punktu świetlnego nikt nie zgłasza i miesiącami latarnia nie świeci. Niby nic takiego, ale czasami na jednej ulicy jest kilka takich uszkodzonych lamp.

 

Często żarówka świeci, ale z przerwami i bardziej to przypomina dyskotekę niż oświetlenie uliczne. Równie często jest po prostu ciemno – jest to szczególnie dokuczliwie w okresie zimowym, gdy nie ma pokrywy śnieżnej – która nieco „rozjaśnia” okolicę i szybko zapada zmrok.

Pod koniec ubiegłego roku zgłosiliśmy uszkodzenie dwóch punktów świetlnych w Chwaszczynie. Jeden z nich znajduje się na ulicy Lisiej – przepaliła się żarówka, a drugi przy Drodze Krajowej 20, czyli przy ulicy Gdyńskiej. W tym ostatnim punkt świetlny był sprawny, ale jego strumień świetlny był skierowany do… rowu, a nie na ulicę.

Punkty świetlne zostały przed kilkoma dniami naprawione i działają prawidłowo.

 

Jak powiedział nam Kazimierz Kwidziński z UG Żukowo:

sama żarówka kosztuje około 65 zł do tego dochodzi koszt robocizny plus koszt wysięgnika. Jeśli słup jest złamany lub są inne uszkodzenia my już nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów. UG Żukowo płaci spółce Energa Oświetlenie miesięczny ryczałt za każdy z punktów świetlnych znajdujących się na terenie gminy w wysokości 18,40 zł – mówił nam Kazimierz Kwidziński kierownik referatu Nieruchomości i Rolnictwa UG Żukowo.

 

Oprócz ryczałtu w kwocie 18,40 zł miesięcznie UG Żukowo nie ponosi żadnych innych kosztów utrzymania punktu świetlnego poza kosztami zakupu energii elektrycznej. W 2013 roku zaplanowano w budżecie gminy kwotę 1 662 864 zł na zakup energii elektrycznej oraz na ryczałt utrzymania punktów świetlnych niezbędnych do oświetlenia ulic, dróg i placów, wobec kwoty 1 599 000 zł w 2012 roku.

 

Uszkodzenie punktu świetlnego należy zgłosić bezpośrednio do Kazimierza Kwidzińskiego kierownika referatu Nieruchomości i Rolnictwa UG Żukowo lub do sołtysa. Należy podać dokładny adres uszkodzonego punktu świetlnego, oraz to co się z nim dzieje (nie świeci, świeci z przerwami itp.).

 

Wojciech Albecki


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}


{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.