Chwaszczynianka stworzyła ilustrowany kaszubski słownik.

 

Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zaprasza na prezentację nowej książki pomocniczej do nauki języka kaszubskiego w szkole podstawowej pt. „Kaszëbsczi Słowôrz Ilustrowóny. Wanoga z chama” autorstwa Ludmiły Gołąbek. Najnowsza publikacja będzie promowana już 26 stycznia o godz. 16:00 w sopockiej szkole podstawowej Lokomotywa (ul. Jana z Kolna 35).

 

Barwny, fantazyjny słownik, ilustrowany przez Małgorzatę Miklaszewską, wprowadzi dzieci w świat kaszubskich duchów, wraz z którymi poznawać będą kaszubskie słowa (w nowym wydawnictwie nie zabrakło słownictwa związanego m.in. z anatomią, muzyką, kosmosem, a nawet meteorologią!).

 

To kolejna, doskonała pomoc dydaktyczna dla nauczycieli języka kaszubskiego w szkołach podstawowych.
Słownik Wanoga z Dëchami jest podróżą w świat baśniowych postaci kaszubskiej mitologii. Podczas tej wędrówki przez kilkadziesiąt obszarów tematycznych dzieci napotkają około 1000 słów kaszubskich, zapisanych w standardowej odmianie kaszubszczyzny. Poprzez słownik dziecko uczy się swobodnego poruszania po świecie kaszubskich legend, utrwalając jednocześnie bogactwo kaszubskich zasobów leksykalnych. – opowiada Ludmiła Gołąbek. – Słowa ujęte zostały w niezwykle plastyczne obrazy, a osobno również zebrane w indeksie. Kaszubski słownik obrazkowy powstał z myślą o kaszubskich dzieciach, zwłaszcza tych ze starszych klas szkoły podstawowej. – dodaje.

 

Na promocję zaprasza Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Lokomotywa.

 

Na spotkaniu przedstawiciele poszczególnych szkół podstawowych otrzymają okazowe egzemplarze słownika. Do słownika dołączono bonus – mini grę planszową „Miónczi wkół rënkù”! Prosimy o zabranie ze sobą pieczątki szkoły, w celu potwierdzenia odbioru słowników.

 

Zaproszenie-26-01-2015

 

zaproszenie-26-01 2015

 

Opracowanie na podstawie: kaszubi.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.