Burmistrz zafundował nam niemal 36 % podwyżkę podatku

{module do-reklamy-intertekst|none}


W obecnym roku podobnie, jak w ubiegłym dzięki radnym koalicji Rady Miejskiej w Żukowie podniesiono wysokość podatków od nieruchomości, środków transportu i rolnego. O ile podwyżki wymiaru podatku od nieruchomości w granicach 3-5 % można by zaakceptować, to podwyższenie podatku rolnego o prawie 36 % jest niedorzeczne. Czy aż na tyle wzrósł dochód osób posiadających grunty rolne w gminie Żukowo?


Wysokość stawki podatku rolnego jest liczona według średniej ceny skupu kwintala (kwintal = 1 q = 100 kg – przyp. red.) żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy w którym powstaje obowiązek jego zapłaty. Cena skupu jest podawana w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) do 20 dni po upłynięciu III kwartału każdego roku kalendarzowego (czyli do 20 października – przyp. red.).


Podatek ten jest równowartością pieniężną 2,5 kwintala żyta dla każdego hektara przeliczeniowego gruntów rolnych, a dla wszystkich pozostałych gruntów równowartością ceny 5 kwintali żyta liczonego od każdego hektara fizycznego – wyjaśniła nam Alicja Darga podinspektor z referatu finansowego UG w Żukowie.

 

Oczywiście rolnicy nie oddają 5 worków żyta Urzędowi Gminy od każdego hektara przeliczeniowego, lecz płacą ich ekwiwalent pieniężny. Choć w kilku gminach przed paroma laty zdesperowani rolnicy próbowali przekazać swoim wójtom worki z zbożem twierdząc, że nie otrzymają nigdzie tak dobrej ceny, jak ta wskazana w nakazie płatniczym wydanym przez gminę.


W 2011 roku średnia cena skupu żyta podana w komunikacie prezesa GUS wynosiła 74,18 zł, lecz RM w Żukowie zdecydowała się przyjąć mniejszą stawkę w wysokości 56 zł na rok podatkowy 2012. Jednakże był to spory skok w wysokości podstawy do wymiaru podatku, gdyż w 2011 roku brano stawkę 37,64 zł jako podstawę wymiaru podatku, a jeszcze w 2010 roku podstawa wynosiła 34,90 zł.


W 2012 roku prezes GUS w swym rokrocznym komunikacie określił średnią cenę skupu żyta za III kwartały tegoż roku na 75,86 zł. Klub radnych Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze zaproponował określenie wysokości ceny skupu kwintala żyta na kwotę 60 zł, co stanowiłoby wzrost jego podstawy o 7,14 % (dwukrotnie więcej niż stopa inflacji). Jednakże dla większości RM w Żukowie i burmistrza to za mało. Najwidoczniej rolników należy gnębić do końca, gdyż po podwyżce w ubiegłym roku stawki podatku rolnego o niemal 50 % na obecny rok podatkowy burmistrz i większość RM w Żukowie wprowadziła kolejną podwyżkę podatku. Tym razem podatek wzrośnie o niemal 36 %. Jako jego podstawę przyjęto maksymalną kwotę podaną w komunikacie prezesa GUS, czyli 75,86 zł. Tak więc w roku 2013 od każdego hektara przeliczeniowego rolnicy zapłacą 189,65 zł.

 

Radny Przewodniczący Klubu Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze Wojciech Kankowski w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu tak komentuję tę sprawę:

Wniosek o obniżenie podstawy obliczania podatku rolnego został zgłoszony jako wniosek grupy radnych, oprócz KZW podpisali go również radni Jacek Miąskowski i Franciszek Młyński.

Niestety mimo uzyskania większości 8 za, 7 przeciw, 5 wstrzymujących się (Józef Kobiela był za wprowadzeniem wniosku), nie udało się uzyskać większości 11 głosów potrzebnych do zmiany porządku obrad. Z wielkim żalem stwierdzamy, że wniosku nie poparła przewodnicząca komisji rolnej Maria Kankowska – Kamińska oraz Stanisław Groth delegat do Pomorskiej Izby Rolnej, która jak nikt inny powinna walczyć o sprawy rolników. No ale władza w Żukowie chyba nie rozumie rolników łupiąc ich ponad miarę, czyli maksymalną stawką.

 

Podobnego oburzenia nie kryje Zrzeszenie Producentów Rolnych Ziemi Żukowskiej „Radunia”. Jego prezes Arleta Hirsz stwierdza:

Wiemy od kilku radnych o tym, że wnosili o niższy podatek dla naszych rolników ale Pan (burmistrz – Jerzy Żurawicz – przyp. red.) odmówił wprowadzenia takiego wniosku pod obrady Rady Miejskiej. Wyrażamy w imieniu grupy producenckiej i innych rolników, zdecydowany sprzeciw wobec takiego niesprawiedliwego traktowania rolników i chcemy aby przedstawił Pan nam merytoryczne uzasadnienie takiego postępowania, bo nie czujemy się w tej gminie traktowani sprawiedliwie i poważnie przez nasze władze.

Wspomnę tylko o przeważającej produkcji hodowlanej w naszej gminie, gdzie ceny zbóż wpływają zdecydowanie na wzrost kosztów produkcji, a nie dochodów rolnych. W ostatnich latach nie ma wzrostu dochodów w produkcji rolnej.

Czujemy się dyskryminowani i traktowani jako dostarczyciele dochodów do zapychania gminnego budżetu. Chcemy płacić, ale według rozsądnych stawek, biorących pod uwagę lokalne warunki zagospodarowania tu na Kaszubach.

Czy wzrost podatku dla przedsiębiorców też był tak wielki?


Wojciech Albecki


 


SONDA:

 

{module sonda-podatek-rolny|none}


 


Wysokość stawki podatku rolnego licznej dla każdego hektara przeliczeniowego wynosiła w ostatnich latach:

 

2013 189,65 zł (na rok 2013 ekipa Jerzego Żurawicza uchwala drugi budżet gminy)

2012 140 zł (na rok 2012 ekipa Jerzego Żurawicza uchwala pierwszy budżet gminy)

2011 94,10 zł (realizacja założeń budżetu ekipy Albina Bychowskiego)

2010 87,25 zł (pod koniec roku ekipa Jerzego Żurawicza obejmuje władzę)

 

Jak wygląda wysokość stawki podatku rolnego od każdego hektara przeliczeniowego na tle innych gmin powiatu kartuskiego?

 

Kartuzy 189,65 zł

Sierakowice 189,65 zł

Sulęczyno 189,65 zł

Chmielno 189,65 zł

Somonino 162,50 zł

Przodkowo 125 zł

Stężyca 100 zł

gmina Szemud (powiat wejherowski) 100 zł{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.