Biogazownia dalej od Chwaszczyna i o ograniczonej mocy

 

 

Na początku lipca br. pisaliśmy o sprawie ewentualnych planów w rejonie Gdynia-Zachód (Kacze Buki) lokalizacji elektrociepłowni i kotłowni na biomasę lub biogaz o mocy powyżej 100 kW. Zaniepokojenie wynikało z zapisów w projekcie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdyni.

 

Nasze obawy wzbudziło przede wszystkim to, że wybudowanie takiego obiektu wymagało by zabezpieczenia terenu w niezbędne składowiska, zapewniające zmagazynowanie znacznych ilości biomas, co może mieć negatywne skutki w postaci generowania nieprzyjemnych zapachów.

 

Mieszkańcy Gdyni z dzielnicy Wielki Kack, Kacze Buki, Dąbrowa oraz Gdańsk Osowa, a także Chwaszczyna, czyli wszyscy którzy mogą być bezpośrednio narażeni na skutki działalności elektrociepłowni sprzeciwiali się planowanej lokalizacji.

 

Rada Miasta Gdyni w dniu 26 sierpnia br. uchwaliła zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni. W dokumencie tym wprowadzono ograniczenia w zakresie możliwości wykorzystania biomasy i biogazu postulowane m.in. przez mieszkańców Chwaszczyna. Nowe zapisy Studium zmniejszają obszar możliwości lokalizacji biogazowi do obszaru Chwarzna-Wiczlina oraz wprowadzają ograniczenie co do mocy kotłowni – do 1MW.

 

Aktualny zapis Studium na stronie 92:  „Wykorzystanie biomasy lub biogazu – ograniczone ze względu brak lokalnych zasobów i koszty transportu, możliwe są kotłownie do 1 MW, zasilające realizowane zespoły zabudowy w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, gdzie brak jest warunków technicznych przyłączenia do m.s.c. Elektrociepłownia Gdyńska ma możliwość realizacji technologii współspalania (paliwa kopalne i biomasa).”

 

Do pobrania nowy projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdyni: http://www.gdynia.pl/g2/2015_08/100001_fileot.pdf (wielkość 84MB)

 

zmiany w studium

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.