Będzie chodnik z Chwaszczyna do Gdańska

 

Jak informuje expresskaszubski.pl starania mieszkańców o budowę chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 218, prowadzącego z Gdańska do Chwaszczyna, w końcu znalazły swój finał. Jutro w Gdańsku zostanie podpisane porozumienie na wykonanie dokumentacji projektowej pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a gminą Żukowo.

 

Odcinek wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 218, prowadzący z Gdańska do Chwaszczyna, jest bardzo niebezpieczny – kilka lat temu na wysokości skrzyżowania ulicy Oliwskiej i Kaszubskiej Drogi potrącono tam 11-letniego Michała. O wypadku pisały lokalne media. Chłopiec doznał urazu czaszki, był w śpiączce. Obrażenia, których wówczas doznał, skutkują do dziś. Michał wciąż nie jest w pełni sprawny.

W tym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich zaczął realizować projekt „Odnowa nawierzchni Drogi Wojewódzkiej nr 218 od Chwaszczyna do Gdańska”. Niestety, nie uwzględniono w nim budowy chodnika przy tej drodze. Jednak mieszkańcy Chwaszczyna na czele z radnym powiatu kartuskiego Piotrem Fikusem nie ustawali w staraniach o jego powstanie. Na szczęście znalazły one odzew – jutro marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członek zarządu Ryszard Świlski podpiszą porozumienie z burmistrzem Żukowa Jerzym Żurawiczem, w sprawie opracowania dokumentacji budowy chodnika wzdłuż tej drogi. Będzie on wiódł od granicy Miasta Gdańska do Chwaszczyna.

– Przedmiotem porozumienia jest wyrażenie woli współpracy mającej na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez budowę ciągu pieszego na odcinku Gdańsk – Chwaszczyno. Gmina Żukowo na wykonanie dokumentacji projektowej przekaże na rzecz województwa pomorskiego środki pomocy finansowej w wysokości 40 tys. zł. Władze województwa będą zobowiązane do zabezpieczenia pozostałych środków niezbędnych do realizacji tego zadania – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy UMWP.

Przewidywany okres opracowania dokumentacji projektowej ustalono na lata 2014-2015. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej, a w 2015 roku postępowanie na roboty budowlane. Inwestorem zadania będzie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

 

Autor: Magda Dzienisz / expresskaszubski.pl

więcej na stronie  http://expresskaszubski.pl/gospodarka/2014/10/bedzie-chodnik-na-odcinku-gdansk-chwaszczyno

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.