Msza Święta Kaszubska w Chwaszczynie. 19 października o godz. 15:00.

 

 

W najbliższą niedzielę 19 października 2014r. o godz. 15:00 w chwaszczyńskiej parafii odbędzie się kolejna Msza Święta Kaszubska. Liturgię Słowa oraz oprawę muzyczną przygotuje chór „Strzelenka” z Tuchomia. Wszystkich mieszkańców Małej Ojczyzny i sympatyków kaszubskiego regionu serdecznie zapraszamy.

 

O „Strzelence” słów kilka.

 

Chór „Strzelenka” z Tuchomia istnieje 5 lat. Nazwa chóru pochodzi od rzeki, która przepływa przez wieś i wpada do Raduni. Chór powstał z zamiłowania mieszkańców Tuchomia do śpiewu i muzyki. Jak sami mówią: śpiewają, bo jest to ich pasja. Jest to chór mieszany, amatorski. W swoim repertuarze mają pieśni i piosenki zarówno polskie i kaszubskie, biesiadne i religijne. Największym sukcesem chóru było zdobycie 2. miejsca w VI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie w 2011 roku za zaśpiewanie kolędy „Spiéwta ptôszczi” (sł.: L. Roppel, muz.: W. Frankowska).

 

Członkowie chóru w zdecydowanej większości pochodzą z Tuchomia, ale są też chórzyści z pobliskich miejscowości. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają zamiłowanie do śpiewu, tych, którzy chcą się oderwać od zajęć codziennych i wypełnić swój czas, tych zaangażowanych w działalność kulturową regionu, parafii i nie tylko, tych, którzy chcą się pośmiać i poznać naprawdę dobrze zgraną grupę, do wstąpienia w szeregi chóru „Strzelenka”. Nieznajomość języka kaszubskiego nie jest żadną przeszkodą, wszyscy się go uczymy nawzajem i na bieżąco. Próby co tydzień w czwartek o godz. 19:00 w domku przy boisku w Tuchomiu. Serdecznie zapraszamy!

 

O Mszach Świętych z elementami języka kaszubskiego.

 

Msze Święte Kaszubskie w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbywają się już ponad 10 lat, bo od stycznia 2004 roku. Pomysłodawcą kaszubskich Mszy Świętych jest Tomasz Fopke, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie, obecnie członek zarządu. Przez lata zgromadziło się ponad stuosobowe grono wiernych zaangażowanych w organizację takich Mszy Świętych. Dzięki nim i potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych, powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia. Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych czynny udział biorą: Zespół Wokalno – Instrumentalny „Stolem”, Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego, strażacy przy OSP Chwaszczyno, panie z kół gospodyń wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia oraz zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle Mszy Świętych.

 

Karol Krefta

ZK-P Chwaszczyno

 

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.