Aklimatyzacja chwaszczyńskich pielgrzymów w Panamie. Rozpoczęcie ŚDM coraz bliżej

Krótką konferencją prasową i pożegnaniem z rodzinami chwaszczyńscy pielgrzymi rozpoczęli swoją podróż do Panamy. Światowe Dni Młodzieży w Ameryce Środkowej będą okazją do spotkania się z papieżem Franciszkiem oraz młodzieżą z całego świata.

Pielgrzymi wylecieli do Panamy z Warszawy. O godz. 5:45 po prawie 13-godzinnym locie, wylądowali w Panamie (stolicy), skąd autokarem udali się do Chitré, do parafii pw. El Rosario (Różańca Świętego), która jest bazą noclegową chwaszczyńskich pielgrzymów (są oni rozlokowani u rodzin panamskich, analogicznie do wydarzeń w naszej parafii podczas ŚDM w Krakowie w 2016 r.). Już od pierwszych chwil Panamczycy zaopiekowali się pielgrzymami, okazując ogromną gościnność i serdeczność charakterystyczną dla ich osobowości. Temperatura miejsca rozpieszcza, osiągając 30-35°C.

Panama dzien 1 13

Najważniejszym punktem dnia jest Msza Święta, która szczególnie jednoczy młodzież z Polski, Brazylii, Kostaryki, Kolumbii i oczywiście z Panamy. Pielgrzymi każdego dnia uczestniczą w różnych wydarzeniach mających na celu zaprezentowanie im kultury i tradycji związanych z Panamą. Mają okazję kosztować tutejszych specjałów kulinarnych, a także poznawać ich muzykę i styl codziennego życia.

Panama 3 dzien 6

Drugiego dnia pobytu mieszkańcy Chitré zorganizowali akademię powitalną wszystkich pielgrzymów. Na zakończenie tego wydarzenia nastąpiło uroczyste wciągnięcie flag narodowych grup goszczących w tej wspólnocie. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu ŚDM odśpiewano także Mazurka Dąbrowskiego.

W godzinach wieczornych pielgrzymi brali udział w koncercie ewangelizacyjnym włoskiej formacji GEN VERDE. Podczas tego występu przybliżano im historię różnych osób dotkniętych rozmaitymi doświadczeniami zła, nałogów, wojen. Na zakończenie tego spotkania mieli okazję wspomnienia 8 grudnia 2015 roku, kiedy to w chwaszczyńskiej parafii gościliśmy symbole – krzyż i ikonę ŚDM. W tym dniu wraz z Księdzem Arcybiskupem Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, modlili się przy tych relikwiach.

Panama 3dzien 2

Trzeciego dnia naszego pobytu w Chitré pielgrzymi poznawali kulturę i tradycję panamskiej ziemi. Mogli zaznajomić się z rękodziełem, a każdy z uczestników został obdarowany małymi prezentami przygotowanymi przez mieszkańców. Była to również okazja zasmakowania tutejszych kuchennych przysmaków. Chwaszczyńscy pielgrzymi przedstawili mieszkańcom Chitré przygotowany przez naszą grupę spektakl, które przybliża nie tylko kraj – Polskę – z którego pochodzą, ale również nasz region – Kaszuby.

Panama 3 dzien 4

Zachęcamy do śledzenia relacji z przebiegu różnych wydarzeń na terenie Chitré oraz śledzenia profilu FB ŚDM Chwaszczyno – Panama, gdzie na bieżąco są udostępniane zdjęcia i filmy z wydarzeń za oceanem. Dla gorliwych polecamy także strony hiszpańskie FB, gdzie można na żywo oglądać relacje z tego, co dzieje się w Panamie: Parroquia Nuestra Señora del Rosario – Chitré lub WebTV Redentor.

sponsor partner

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.