Zmiany na modernizowanym odcinku ul. Mickiewicza

W bieżącym tygodniu docierało do nas kilka sygnałów związanych z modernizowanym odcinkiem ulicy Mickiewicza. Zgłaszane uwagi dotyczą głównie oznakowania zamkniętego odcinka ulicy. W tym zakresie skierowano prośbę do Wykonawcy o lepsze oznakowanie zamkniętej ulicy i jej objazdów.

Kolejnym zgłoszonym zagadnieniem była zmiana kolorystyki kostki użytej do budowy chodnika w stosunku do ustaleń z 2016 roku. Według informacji otrzymywanych od pracowników urzędu, na etapie spotkań z mieszkańcami byliśmy informowani, że chodniki będą w kolorze czerwonym. Ułożona kostka na pierwszym odcinku wykonanego chodnika jest szara, czyli takiego samego koloru jak na odcinku przeznaczonym do ruchu pojazdów.

Otrzymaliśmy informację, iż zmiana kolorów nastąpiła po uzgodnieniu dokumentacji projektowej z Referatem Infrastruktury Drogowej na etapie przygotowywania dokumentacji przetargowej. Ustalono w urzędzie kolorystykę na nowobudowanych odcinkach chodników, iż będą koloru szarego, natomiast ścieżki rowerowe czerwone. Są to ustalenia przyjęte na terenie całej Gminy Żukowo. Taka też kolorystyka została uwzględniona w treści SIWZ.

kostka szara chwaszczyno mickiewicza 3

fot. Ulica Mickiewicza w trakcie budowy

Odbyły się dwa spotkania w przedmiotowej sprawie (w dniu 27.03 oraz 30.03), zostało również złożone pismo do pana Burmistrza o przywrócenie pierwotnej kolorystyki – pdfkopia złożonego pisma w załączeniu1.39 MB. Podczas spotkania przedstawialiśmy nasze argumenty (po pierwsze bezpieczeństwo ale też estetyka) i udało nam się przekonać Burmistrza, aby wystąpił do Wykonawcy z zapytaniem czy taka zmiana jest możliwa i jaki będzie koszt.

Wykonawca potwierdził możliwość wymiany, z zastrzeżeniem:
– koszt zdjęcia i ponownego ułożenia już istniejącego chodnika ponosi Gmina,
– zdjęta kostka zostanie przekazana Gminie, Wykonawca nie widzi możliwości jej ponownego wykorzystania,
– kostka kolorowa jest droższa od kostki szarej o ok. 8 zł na m2, więc ujmując koszty dopłaty za droższą kostkę oraz koszt jej wymiany dało łączną kwotę ponad 20 000 zł.

kostka szara chwaszczyno mickiewicza 1

fot. Widok kostki żółtej

W piątek 31 marca otrzymaliśmy ostateczną odpowiedź od pana Wiceburmistrza Tomasza Szymkowiaka, iż na obecnym etapie nie ma możliwości zmiany kolorystyki całości wykonywanego chodnika. Przychylając się jednak do złożonego wniosku co do wizualnego odcięcia chodnika od jezdni zostaną zmienione dwa skrajne rzędy kostki chodnika na kolor ciemnoszary – od strony krawędzi jezdni 1 rząd kostki ułożony prostopadle (krótszą krawędzią) do krawężnika drogowego oraz od strony krawędzi trawnika 1 rząd kostki ułożony równolegle (dłuższą krawędzią) do obrzeża chodnikowego. Podobnym przykładem takiego ułożenia kostki jest ul. Armii Krajowej w Żukowie.

Bardzo dziękuję mieszkańcom zaangażowanym w próbę poprawy bezpieczeństwa i estetyki ulicy. Bardzo trudno w tak krótkim czasie i przy otrzymywaniu sprzecznych opinii na temat właściwego rozwiązania, które w tym przypadku jest bardzo zależne od indywidualnych odczuć i gustów, podjąć decyzję czy należy coś zmienić a jeśli tak to w jaki sposób. Staraliśmy wykorzystać maksymalnie te kilka dni na wybór właściwego rozwiązania w zaistniałej sytuacji. Konieczność dalszego wstrzymywania prac i wzrost kosztów tej inwestycji przeważył nad przyjęciem proponowanego przez Burmistrza rozwiązania.

kostka szara chwaszczyno mickiewicza 4

fot. Ulica Mickiewicza w trakcie budowy

Jesteśmy otwarci na Państwa uwagi i spostrzeżenia. W przypadku zauważenia spraw wymagających interwencji w sprawie przedmiotowej inwestycji proszę o ich zgłaszanie bezpośrednio do Urzędu Gminy Żukowo – osoba odpowiedzialna za nadzór nad inwestycją to pan Wiesław Pałka, pokój 11, e-mail:w.palka@zukowo.pl, tel.: +48 (58) 685-83-56 albo na adres soltys@rada.chwaszczyno.pl.

 

Jolanta Wiercińska
Sołtys sołectwa Chwaszczyno

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.