Zmiana cen za odbiór odpadów. Skąd wynika i ile wyniesie?

Autor: UG Żukowo Piotr Lewna

Od pierwszego 1 maja br. zmieni się cena odbioru odpadów komunalnych. Zmiana spowodowana jest dużym wzrostem ceny, która Gmina Żukowo musi płacić wykonawcom umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Niestety Gmina nie ma wpływu na wyniki przetargów, a to one są kluczowe.

Po podpisaniu nowych umów z firmami odbierającymi odpady, uchwalone wcześniej stawki są niewystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi powstałymi na terenie gminy Żukowo. W ostatnim przetargu na sektor południowy wyłoniona firma (Clean-Bud) zaoferowała najniższą cenę: 15 188 555,24 zł. To o 837 370,86 zł mniej niż druga w kolejności i o 4 055 832,76 zł mniej niż trzecia.

Podwyżka cen za odbiór odpadów, a także każda inna podwyżka nie jest dla nas komfortowa, zwłaszcza w tak trudnym czasie – mówi Burmistrz Wojciech Kankowski. – Jak jednak wiadomo zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarki odpadami komunalnymi ma być systemem samofinansującym się. By tak mogło się stać, ceny muszą się zmienić.

Przypominamy również, że w przypadku pozostania przy obowiązującej metodzie naliczenia opłaty za gospodarstwa domowe, zmiana stawki nie będzie powodowała konieczności składania nowej deklaracji dla nieruchomości, które obecnie już zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów. Natomiast właściciele nieruchomości, którzy do tej pory deklarowali sposób zbierania odpadów jako nieselektywny zobowiązani będą do złożenia nowej deklaracji.

 

Nowe (obowiązujące od 1 maja br.) opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

1) dla gospodarstwa liczącego 1 osobę 26 zł miesięcznie

2) dla gospodarstwa liczącego 2 osoby 52 zł miesięcznie

3) dla gospodarstwa liczącego 3 osoby 78 zł miesięcznie

4) dla gospodarstwa liczącego 4 osoby 92 zł miesięcznie

5) dla gospodarstwa liczącego 5 osób 96 zł miesięcznie

6) dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej osób 100 zł miesięcznie

 

Opłaty podwyższone za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełni obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (obowiązek ustawowy dla osób uchylających się od obowiązku segregacji odpadów)

1) dla gospodarstwa liczącego 1 osobę 78 zł miesięcznie

2) dla gospodarstwa liczącego 2 osoby 156 zł miesięcznie

3) dla gospodarstwa liczącego 3 osoby 234 zł miesięcznie

4) dla gospodarstwa liczącego 4 osoby 276 zł miesięcznie

5) dla gospodarstwa liczącego 5 osób 288 zł miesięcznie

6) dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej osób 300 zł miesięcznie

 

W odpowiedzi na niektóre informacje pojawiające się w internecie sugerujące, że zmiany wprowadzane są nagle, lub w czasie epidemii i to nie czas, by nad nimi pracować-  przypominamy, że wszyscy radni informacje w tej sprawie otrzymali jeszcze w lutym.

 

Źródło: zukowo.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.