Zespół „KASZUBKI” w Licheniu

W miniony weekend, 10-11 września 2016 r., Zespół Wokalny KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” gościł w Licheniu, /woj. wielkopolskie/.

Wydarzeniem, w którym uczestniczyliśmy był VI Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich, który z racji obchodzonego w tym roku jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich miał wyjątkowo uroczystą oprawę i bogaty program.

Wzorem lat minionych, tegoroczne dwudniowe spotkanie kobiet polskiej wsi w Licheniu skupiało się wokół dwóch aspektów – kulturowego /sobota – dzień Jarmarku Kulturowego, ukazującego wielki skarb jakim jest Polska regionów/ i sakralny /niedziela – uroczystości w licheńskim sanktuarium MB Bolesnej Królowej Polski/.

kaszubki lichen 2

Swój udział w zjeździe „KASZUBKI” mogą, po raz kolejny, zaliczyć do udanych /w roku 2014 zapisaliśmy swoją obecność w Licheniu zajęciem III miejsca w ogólnopolskim przeglądzie zespołów folklorystycznych/.

Tym razem sukces w postaci IV nagrody przyniósł nam udział w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych z Terenów Wiejskich /w przeglądzie brały udział aż 23 zespoły z terenu całej Polski/. Utworem, który zaprezentowaliśmy w konkursie była „Kùtrowô polka” autorstwa A.Tomaczkowskiego.

 

kaszubki lichen 3

 

Zaszczytem była też dla nas możliwość czynnego włączenia się w oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w licheńskiej bazylice, w ramach której wykonaliśmy trzy pieśni: „Na Stół Òfiarë”, „Marijo, piãknô Pani” oraz „Moja Ojczyzna”. Kaszubski akcent – dzięki naszej koleżance Teresie Makurat – miała też i modlitwa wi

ernych.

 

kaszubki lichen 4

 

Poza wymienionymi wykonaniami, zespół zaprezentował się też w bardziej rozbudowanym repertuarze pieśni kaszubskich. Prezentacja miała miejsce podczas sobotniego Jarmarku Kulturowego.

 

Zespół w towarzystwie ELENI – gwiazdy sobotniego wieczoruZespół w towarzystwie ELENI – gwiazdy sobotniego wieczoru

 

Zjazd, organizatorem którego było Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin honorowym patronatem objęli: Prezydent Polski p. Andrzej Duda wraz z małżonką oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Wyjazd zespołu do Lichenia miał miejsce na zaproszenie p. Wandy Waleriańczyk – głównej organizatorki zjazdu.

 

D.J./Zespół KASZUBKI

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.