Zespół „KASZUBKI” uczestnikiem Międzynarodowej Biesiady Zespołów Kresowych na Dolnym Śląsku

Zamek Grodziec – zespół w towarzystwie gospodarza kasztelana Zenona Bernackiego

 

Weekend 6-7 sierpnia 2016 r. zapisał się jako kolejny, pamiętny, w historii Zespołu Wokalnego KGW Chwaszczyno „KASZUBKI”. A wszystko to za sprawą XXI Międzynarodowej Biesiady Zespołów Kresowych na Dolnym Śląsku.

kaszubki dolny slask 5

 

XXI Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych, tak jak i wszystkie poprzednie jej edycje, była imprezą stawiającą sobie za cel pielęgnowanie tradycji i propagowanie spójnego w swej różnorodności dziedzictwa kulturowego obecnej społeczności Dolnego Śląska, mającej swe korzenie na dawnych Kresach Wschodnich.

Impreza odbywała się w dwóch odsłonach. Gospodarzem pierwszej, sobotniej, był Zamek Grodziec, a drugiej, głównej odsłony, Gmina Pielgrzymka.

Na biesiadnych scenach zaprezentowało się 18-cie zespołów. Dane nam było usłyszeć przepiękne pieśni kresowian, wśród których oczywiście nie mogło zabraknąć znanego nam wszystkim utworu „Hej Sokoły”. Prawdziwą ucztą dla ucha były pieśni i piosenki ukraińskie, w wykonaniu zaproszonych zespołów i solistów z Ukrainy.

Z kolei dzięki nam, podczas Biesiady, rozbrzmiały pieśni i piosenki kaszubskie, między innymi i „Kaszëbsczé Nótë”, utwór, który zawsze wzbudza żywe zainteresowanie podczas prezentacji poza Kaszubami. Nasz repertuar budowały wyłącznie utwory kaszubskie, a ożywienie i urozmaicenie wprowadzały do niego utwory instrumentalne – polki. Tak dobrany program sprawił, że publiczność mogła usłyszeć nasz kaszubski język, poznać bogactwo melodii naszych kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i usłyszeć brzmienie naszych kaszubskich instrumentów ludowych /diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego/. Swój czas pobytu na scenie zespół wykorzystał do maksimum – poza prezentacją muzyczną dokonaliśmy też słownej mini prezentacji Kaszub. A całości prezentacji dopełniły nasze barwne kaszubskie stroje ludowe.

 

„KASZUBKI” - prezentacja zespołu na Zamku Grodziec„KASZUBKI” – prezentacja zespołu na Zamku Grodziec

 

kaszubki dolny slask 3 kaszubki dolny slask 2

 

„KASZUBKI” – prezentacja zespołu w Pielgrzymce„KASZUBKI” – prezentacja zespołu w Pielgrzymce

 

Nasza kaszubska pieśń i muzyka – sądząc po reakcji publiczności – przypadły wszystkim do gustu i chyba sprawiły, że dotąd „nie odkryte” Kaszuby i gmina Żukowo stały się kierunkiem, w którym część z uczestników imprezy zamierza w najbliższym czasie podążać.

„KASZUBKI” podczas pobytu na Śląsku prezentowały się trzykrotnie. Trzecia, dodatkowa prezentacja zespołu miała miejsce w sobotni wieczór, w Pielgrzymce, podczas imprezy będącej zapowiedzią niedzielnej Biesiady.

Do udziału w Biesiadzie zespół został zaproszony przez organizatorów wydarzenia: Starostę Złotoryjskiego p. Ryszarda Raszkiewicza, Wójta Gminy Zagrodno p. Tadeusza Szklarza, Wójta Gminy Pielgrzymka p. Tomasza Sybisa, Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Pielgrzymce p. Sebastiana Dębickiego oraz Kasztelana Zamku Grodziec, a zarazem Prezesa Towarzystwa Miłośników Gminy Pielgrzymka p. Zenona Bernackiego.

Nasz wyjazd na Dolny Śląsk był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze środków funduszu sołeckiego Chwaszczyna /co pozwoliło nam pokryć część kosztów/ oraz gościnności gospodarza Zamku Grodziec p. Zenona Bernackiego, który sprawił, że ta wspaniała warownia przez trzy dni była naszym domem /być może wynika to z sentymentu jakim kasztelan darzy Kaszuby i Kaszubów – niejeden raz gościł na kaszubskiej ziemi, również i w Żukowie/.

Swoje podziękowania kierujemy też do Urzędu Gminy Żukowo i do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za okazane nam wsparcie rzeczowe i przekazanie nam materiałów promocyjnych.

W ostatnią niedzielę sierpnia „KASZUBKOM” po raz kolejny przypadnie zaszczyt reprezentowania oraz promowania Kaszub i Gminy Żukowo. Tym razem zespół został zaproszony do udziału w „Święcie chleba” w woj. świętokrzyskim.

 

Osoby chcące dołączyć do zespołu prosimy o kontakt pod nr tel. 511-522-537.

 

Zespół Wokalny „KASZUBKI”

D.J.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.