X Zjazd Kaszubskich Śpiewaków w Baninie

{module do-reklamy-intertekst|none}

W sobotę, 15 września w Baninie odbędzie się X Zjazd Kaszubskich Śpiewaków.

Jest to coroczna impreza Rady Chórów Kaszubskich, zrzeszającej kilkanaście chórów śpiewających po kaszubsku.


Impreza ma charakter wędrujący. Co roku chóry losują wyrzeźbioną w drewnie Wędrowną Lutnię. W ubiegłym roku Lutnię wylosował chór „Choranka” z Banina, stąd tegoroczny zjazd odbywa się w Baninie.


Rada Chórów Kaszubskich połączonymi siłami chórów – członków Rady zapewnia oprawę muzyczną ważnych dla kaszubskiej społeczności kaszubskiej wydarzeń, m.in. Zjazdów Kaszubów, Dnia Jedności Kaszubów oraz dwóch największych odpustów na kalwarii Wejherowskiej (w tym roku po raz pierwszy także odpustu w Swarzewie). Dotychczas kaszubscy śpiewacy spotykali się na kolejnych Zjazdach w: Luzinie-Barłominie, Parchowie, Wejherowie, Lini, Redzie, Mechelinkach, Żukowie i Chwaszczynie- Tuchomku oraz w Rumi.


Podczas Zjazdu poszczególne chóry śpiewają po trzy utwory w języku kaszubskim, wspólnie zaś „Kaszebską Królewą” i Hymn Kaszubskich Śpiewaków- „Zemia rodno” Jana Trepczyka.


Impreza w Baninie organizowana jest przez chór „Choranka” i Radę Chórów Kaszubskich. Współorganizacja: Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie odział w Baninie oraz parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Baninie. Współpraca: Sołtys i Rada Sołecka Miszewa. Impreza odbędzie się pod patronatem Burmistrza Gminy Żukowo oraz dzięki wsparciu Powiatu Kartuskiego.


zjazd-spiewakow-2012


{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.