Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich – KGW Chwaszczyno po raz kolejny na podium

 

Po wygranym etapie powiatowym przyszedł czas na ostatni etap zmagań turniejowych, czyli Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku odbył się on 2 kwietnia na hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach (pow. słupski). Organizatorami turnieju byli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Powiat Słupski oraz Gmina Słupsk. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struk.

W szranki o puchar Grand Prix stanęło 14 najlepszych kół z terenu województwa pomorskiego, laureatów eliminacji na szczeblu powiatowym, wśród których znalazło się KGW Chwaszczyno.

Po raz trzeci prezentowałyśmy się w 5 kategoriach turniejowych: kulinarnej – produkt tradycyjny „Pierogi”; edukacyjnej – tablica pt. „Z tego powodu rozpiera nas duma”, moda – sukienka z papieru gazetowego i tektury; muzycznej – piosenka z inscenizacją kabaretową „Przez dziurkę od klucza” oraz tanecznej – taniec ludowy mojego regionu.

Nasze wspaniałe kucharki: Ania Tesmer, Ania Petkiewicz, Stanisława Brucka i Danuta Jastrzębska przygotowały danie konkursowe, czyli pierogi z nadzieniem z kaszy gryczanej, sera i mięty. Pierogi te podawane zarówno z cukrem jak i z okrasą z kiełbasy, smakują wybornie, o czym mogło przekonać się nie tylko turniejowe jury, ale także i zgromadzona na sali publiczność.

 

pierogi turniej kgw chwaszczyno

 

Prezentacji tablicy pt. „ Z tego powodu rozpiera nas duma” dokonała Jola Wiercińska w asyście Teresy Makurat i Bożeny Lehmann. Wiersz „Łańcuch pokoleń”, opisujący naszą planszę powstał specjalnie na potrzeby zmagań turniejowych, autorem jego jest zaś Kazimierz Jastrzębski:

„Łańcuch pokoleń”

Czas mija, płynie jak woda w rzece,
Wszystko się zmienia w dzisiejszym świecie,
Co Babć, Mam naszych było udziałem,
Dziś się odległą historią zdaje.

Tu, gdzie internet i komputery,
Tamto jest jakby z zamierzchłej ery.

Dlatego giną, nikną bez wieści
Kaszub zwyczaje, tańce i pieśni.

Lecz my w Chwaszczynie, w gospodyń kole
Chcemy, by trwał ten łańcuch pokoleń.

Więc gromadzimy w naszym skarbczyku
Skarby tej ziemi, których bez liku,
By Ci, co kiedyś przyjdą za nami
Mogli z nich czerpać, brać je garściami.

I jest powodem dumy prawdziwej,
Żeśmy w łańcuchu tym są ogniwem,
Które, co przeszłe, z przyszłością spina,
O swych korzeniach nie zapomina,
A każde nowe z nas pokolenie
Będzie ciągłością i dopełnieniem.

Bo taki to łańcuch, siłą ogniw spiętych
Wytrzyma bieg czasu i dziejów zakręty.

 

 

W konkurencji moda – sukienka z papieru gazetowego i tektury – jako modelka naszą sławną już suknię zaprezentowała Monika Drozd. Monika na wybiegu czuje się jak ryba w wodzie. Wdzięk, czar, szyk – jednym słowem urodzona modelka:)

 

 

Aktorskie i wokalne umiejętności prezentowały w piosence z inscenizacją kabaretową: Basia Myszk – Herrmann, Justyna Szumlas, Danuta Jastzrębska, Ola Podgórska, Magda Matwiejczyk, Agnieszka Myszk. Dziewczyny przeniosły nas w klimat lat 20-tych i starego kina.

 

 

W tańcu ludowym mojego regionu (Mareszka) po raz kolejny wystąpiły Ola, Ania, Dorota, Asia G., Basia, Ola, Justyna, Jola, Monika, Asia J., Bożena i Magda. Choreografia Damiana Gutowskiego i wykonanie tańca przez nasze dziewczyny urzekło jury, które przyznało nam pierwsze miejsce w tej kategorii. W tym miejscu chciałybyśmy złożyć serdeczne podziękowania członkom zespołu STOLEM, którzy po raz kolejny wypożyczyli nam swoje stroje kaszubskie. Bez Waszej życzliwości i wsparcia nasz sukces nie byłby możliwy.

 

 

Jury turnieju po długich i burzliwych naradach przyznało nagrody w poszczególnych kategoriach:

  1. kategoria kulinarna „Pierogi” – KGW z Gnieżdżewa, powiat pucki
  2. kategoria tablica „Z tego powodu rozpiera nas duma” – KGW z Czernina, powiat sztumski
  3. kategoria moda „Sukienka z papieru gazetowego” – KGW Świerzenko, powiat bytowski
  4. kategoria piosenka „Przez dziurkę od klucza” – KGW Wielki Klincz, powiat kościerski
  5. kategoria taniec „Taniec ludowy mojego regionu” – KGW Chwaszczyno

 

GRAND PRIX – KGW Bobowo, powiat Starogard Gdański

Serdecznie dziękujemy za nagrody rzeczowe i finansowe, upominki, którymi zostało obdarowane nasze koło, w szczególności Burmistrzowi Gminy Żukowo, Pomorskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego i Bankowi Spółdzielczemu w Sztumie.

Wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki i nam kibicowali serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia galerii z XIII Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich na naszej stronie internetowej www.kgw.chwaszczyno.pl, a także do zapoznania się z materiałem filmowym oraz wypróbowania przepisu na konkursowe pierogi.

Przepis na ciasto na pierogi:
-mąka,
-szkl. gorącej wody,
-sól
Farsz:
-twaróg,
-kasza gryczana ugotowana (proporcje 1/1),
-mięta

 

Tekst: Agnieszka Myszk, zdjęcia: Dorota Tesmer

 

{unitegallery duze2 catid=15}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.