WODY OPADOWE I WSZYSTKIE INNE – OGROMNE ZMIANY W PRAWIE I WYMAGANIACH

 
Pod koniec stycznia, tuż po zakończeniu sesji Rady Miejskiej, radni, sołtysi i pracownicy UG Żukowo mieli okazje uczestniczyć w wykładzie nt. zmian w zakresie zarządzania zasobami wodnymi na terenie naszych posesji, dróg, przedsiębiorstw, w sumie powierzchni całej gminy, jakie weszły w życie w 2018 r.

Zakres zmian jest ogromny i angażuje w zasadzie wszystkich, w tym również mieszkańców. Nowy państwowy operator Wody Polskie przejmie dotychczasowe uprawnienie Rady Miejskiej w zakresie ustalania opłat za wodę i ścieki. Ponadto naliczane będą opłaty za tereny utwardzone, w tym od powierzchni dachów jako rekompensatę utraconych powierzchni biologicznie czynnych. W jakiej wysokości i w jakich konkretnie przypadkach, okaże się niebawem. Powierzchnie utwardzone będą kontrolowane m.in. poprzez drony.

Bardzo ważne z pozycji samorządu sołeckiego i gminnego będzie całościowe zinwentaryzowanie istniejącego systemu odprowadzenia wód i zaplanowanie jego rozwoju, w tym pomysły na retencję wody. Każdy z właścicieli będzie współodpowiedzialny za cały system. Jako Sołectwo Chwaszczyno, w ramach środków z Funduszu Soleckiego na 2018 r., przewidzieliśmy już konieczność opracowania koncepcji odprowadzenia wód na terenie Chwaszczyna. Mam nadzieję, że z pomocą Burmistrza uda się taką dokumentację opracować dla całej miejscowości i będzie miała praktyczne zastosowania.

Kolejną ważną zmianą będzie niemal obowiązek retencjonowania wody opadowej, zarówno na posesjach indywidualnych (aby nie zalewać np. dróg czy sąsiednich działek), ale również terenów gminnych np. w formie rowów otwartych czy zbiorników retencyjnych. Każdy z właścicieli działek wie, że wodę opadową należy zagospodarować na terenie własnej działki, tyle że w praktyce bardzo rzadko traktowano ten wymóg poważnie. Teraz ma się to radykalnie zmienić.

Bardzo restrykcyjnie, poprzez kary finansowe, będą traktowane jakiekolwiek podłączenia wody opadowej do systemu kanalizacji sanitarnej. Zmienia się klimat, zmniejszają się zasoby dostępnej wody pitnej, dlatego zmienia się również prawo. Wszystko w konsekwencji ma służyć nam – mieszkańcom.

 
 
Jacek Fopke
Radny Gminy Żukowo

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.