Wniosek dotyczący ustawy antysmogowej

 

Tomasz Dorniak prowadzący akcję „Nie pal śmieci – dbaj o dzieci” wystosował do władz gminy Żukowo wniosek dotyczący ustawy antysmogowej.

 

W swoim piśmie autor proponuje gminie prowadzenie kontroli pieców węglowych w gospodarstwach domowych, pod kątem toksyczności popiołu. Chciałby w ten sposób wyeliminować przypadki spalania plastików, folii oraz opon.

Prosi we wniosku, aby gmina nakładała mandaty w wysokości 500 do 5000 zł na osoby spalające śmieci, bo w ten sposób przyczyniają się one do powstawania chorób tj. nowotworów, astmy, cukrzycy.

Gmina nie jest w stanie zastosować tak drastycznych rozwiązań jak na przykład zakaz palenia węglem. Jednak są sygnały, że radni zwiększą w budżecie środki na realizację programu wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne. 

Obecnie jest możliwość w sytuacjach spalania śmieci przeprowadzenia kontroli i nakładania kar. Niestety często jest trudno udowodnić łamanie prawa i kary nie są tak wysokie o jakie wnioskuje Tomasz Dorniak.

 

O ile złożony wniosek zapewne nie zmieni nagle obecnej sytuacji zanieczyszczania powietrza, to może jednak przyczyni się do zwiększania świadomości osób palących śmieci i odpady emitujące trujące gazy przy spalaniu.

 

W Chwaszczynie też odbywały się akcje uświadamiające mieszkańców. Nasza szkoła organizowała marsz ulicami Chwaszczyna pod hasłem „To nie krasnoludki palą śmieci”.

 

Poniżej przesłany wniosek:

 

ustawa antysmogowa tomasz dorniak

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.