Ustawowa bonifikata przy wykupie lokali mieszkaniowych

 

Ustawodawca krajowy, w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku z pózn. zm. (Dz.U. Nr 115, poz. 741 z pózn. zm.), uregulował możliwość nabycia własności nieruchomości lokalowej stanowiącej dotychczas własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego przez najemcę takiego lokalu jeśli umowę najmu zawarto na czas nieoznaczony. Dodatkowo, dążąc do pełnego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych obywateli, ustawodawca dopuścił możliwość uzyskania bonifikaty, czyli wykupu nieruchomości lokalowej po cenie niższej niż jej wartość rynkowa.

Jak to jednak często w prawie bywa, aby uzyskać taką „obniżkę ceny” należy spełnić szereg wymagań. Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli szczęśliwie uda się już uzyskać stosowną bonifikatę oraz własność takiej nieruchomości lokalowej to przez określony czas obowiązuje zakaz zbywania nabytego w ten sposób lokalu mieszkalnego. W przeciwnym wypadku nabywca zobowiązany będzie do zwrotu uzyskanej bonifikaty. Od wskazanego zakazu ustanowiono jednak pewne wyjątki, które w praktyce powodują szereg problemów i wątpliwości.

Zachęcam do lektury Artykułu o rozbieżnościach interpretacyjnych w zakresie zwrotu udzielonej bonifikaty, zakazie zbywania komunalnego lokalu mieszkalnego i wyjątkach od tego zakazu, a także szczegółowych zasadach nabywania nieruchomości lokalowych stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego na stronie internetowej Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyny Kurczewskiej – Kozikowskiej na stronie www.kkancelaria.pl w zakładce Publikacje

Autor: Monika Prawdzik aplikant radcowski w Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyny Kurczewskiej – Kozikowskiej www.kkancelaria.pl

 

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.