Ulica Polna – już nie taka polna…

 

Ulica Polna jest jedną z najdłuższych w naszym sołectwie – mierzy blisko 3 km. Od wielu lat mieszkańcy, sołtys, radni zabiegali o poprawę jej nawierzchni. Deklaracje wsparcia utwardzenia tej drogi, zwłaszcza na odcinku w centrum Chwaszczyna, składali również przedsiębiorcy. Aby rozwiązanie docelowe – asfaltowanie – miało sens tj. służyło na lata, należało wpierw dokończyć sieć kanalizacji sanitarnej.

 

Jeszcze w marcu br. udało się, po wielu miesiącach, dokończyć brakujący odcinek sieci kanalizacyjnej. Przedsiębiorcy zadeklarowali kwotę 100 000 zł., Burmistrz, przy aprobacie radnych, wkład Gminy podniósł o kolejne 100 000 zł, co razem z kwotą zapewnioną już w budżecie dało 300 000 zł. Można było przystąpić do technicznego planowania inwestycji. Ponadto, w związku z niewydolną, azbestową, bardzo awaryjną siecią wodociągową poprowadzoną ul. Polną Burmistrz przeznaczył dodatkowe ok. 70 000 zł na wymianę tegoż wodociągu na odcinku planowanej inwestycji. Warto podkreślić, że inwestycja ta była modernizacją ulicy, a nie jej budową, co skutkowało węższym zakresem prac.

 

Inwestycja w terenie rozpoczęła się w lipcu od wymiany wodociągu. W ciągu kolejnych tygodni, z przerwami, przeprowadzono następujące prace: wykonanie nawierzchni asfaltowej (na długości 355 mb i szerokości 5,50m) montaż prefabrykowanego osadnika piasku, darniowanie skarp w kratę (krzyżowe) pasami darniny o szer. 20 cm z humusem, plantowanie skarp i dna rowu, wykonanie krawężników betonowych wtopionych. Ponadto na całej długości rowu i w miejscach pustych między pasami darniny została posiana trawa. Starałem się na bieżąco przekazywać wszystkie uwagi, sugestie mieszkańców co do prowadzonych prac.

 

W trakcie odbiorów końcowych, które z ramienia Rady Sołeckiej nadzorowała Aleksandra Nosel, stwierdzono usterki, w związku z czym wyznaczono dodatkowy czas na ich usunięcie. Wykonawca prac poprawił usterki, dokończono odbiór. Jestem wdzięczny za to sołeckie, społeczne nadzorowanie! Wszystkim nam zależy aby prace realizowane na terenie sołectwa były jak najlepiej wykonane. Na wiosnę 2016 r. ustalony zostanie termin przeglądu gwarancyjnego, w którym wykonawca będzie musiał poprawić usterki techniczne, w tym nasadzenie trawy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Okres gwarancji na wykonane prace wynosi 36 miesięcy.

 

Niestety dobra nawierzchnia skłania niektórych kierowców do nadmiernej prędkości. Formalne odebranie wykonanych prac, a co za tym idzie aktualizacja map geodezyjnych, daje możliwość zaprojektowania odcinkowego ograniczenia prędkości. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zarówno tych pieszych, jak i zmotoryzowanych, złożyłem w UG Żukowo stosowny wniosek o montaż znaków ograniczających prędkość na wyasfaltowanym odcinku.

 

Nie byłoby tej inwestycji gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w to zadanie, w szczególności: Panu Burmistrzowi Wojciechowi Kankowskiemu, przedsiębiorcom z ul. Polnej za wsparcie finansowe zadania, Pani Sołtys Jolancie Wiercińskiej, Radnej sołeckiej Aleksandrze Nosel, Radnemu Mirosławowi Nowak, Radnemu Piotrowi Fikus. Wszystkim Mieszkańcom ul. Polnej, którzy na co dzień skutecznie nadzorowali prowadzone prace oraz wcześniej zabiegali o przeprowadzenie modernizacji tej drogi. Na koniec dziękuję Panu Jakubowi Doniec, Katarzynie Bisewskiej oraz Panu kierownikowi Wiesławowi Pałce z UG Żukowo za efektywne prowadzenie zadania.

 

Jacek Fopke

 

fot. Jacek Fopke i Aleksandra Nosel

 

{gallery}koniec-remontu-polnej{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.