Sukces „Mùlków” z Miszewa

 

Zespół „Mùlczi” działający przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Baninie i Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie odniósł swój kolejny sukces. Podczas Wojewódzkiego XI Przeglądu Dziecięcych Zespołów regionalnych „Burczybas 2015″ w Wierzchucinie zdobył I miejsce. Była to jedyna grupa z powiatu kartuskiego. Pozostałe siedem reprezentowały powiaty: lęborski, kościerski, pucki i wejherowski.

 

To jest wspaniałe osiągnięcie! Jesteśmy naprawdę szczęśliwi. Nasza systematyczne próby przynoszą owoce! – mówili rozentuzjazmowani członkowie zespołu. – Jesteśmy dumni, że w taki przyjemny i radosny sposób możemy promować naszą kaszubską kulturę i język.

Do zespołu należą również uczniowie z Zespołu Szkół w Czeczewie, Szkoły Podstawowej w Karczemkach oraz Szkoły Podstawowej w Tuchomiu. Choreografem jest uznany w tej materii Jerzy Soliwoda, natomiast na akordeonie grają Marek Munch i Łukasz Skrodzki. Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Pryczkowska, nauczyciel języka kaszubskiego w Miszewie, a wspiera ją w organizacyjnym działaniu Lucyna Reiter- Szczygieł, nauczycielka kaszubskiego z Czeczewa.

Obserwuję moich uczniów podczas prób i kolejnych występów. Widzę jak się rozwijają, stają się pewni siebie, a także integrują z całą grupą – mówi Elżbieta Pryczkowska. – Ich uśmiech i radość z osiąganych wspólnie sukcesów jest najwspanialszym podziękowaniem za poniesiony trud. Takich zespołów powinno być znacznie więcej w naszym regionie – dodaje.

Żywiołowość, dobre przygotowanie, piękna kaszubszczyzna oraz odpowiednie stroje zaważyły na sukcesie grupy z Miszewa. Na te cechy zwłaszcza zwrócił uwagę przewodniczący komisji konkursowej Marek Czarnowski, który decyzje podejmował wspólnie z Reginą Szczupaczyńską i Beatą Dąbrowską. Organizatorem imprezy jest Oddział ZKP w Wierzchucinie.

 

sukces wierzchucino 2

 

– To jest dla nas duża satysfakcja, że możemy gościć najlepsze dziecięce grupy folklorystyczne Kaszub. Wystąpiło w sumie ponad 200 dzieci. To duże wyzwanie, ale musze podziękować członkom naszego oddziału za bardzo ofiarną pracę – podkreślała Jadwiga Kirkowska, która od początku dba o jak najlepszy efekt konkursu.

Zwycięskie „Mùlczi” finansowo wspierane są przez Urząd Gminy w Żukowie, a także przyjaciela grupy – restaurację „Mùlk” z Miszewka. Wszelkie działania koordynuje Oddział ZKP w Baninie.

 

sukces wierzchucino 3

 

Jest to jedna z naszych ważniejszych grup artystycznych, a na pewno największa. Skupia sporą społeczność ludzi kochających naszą rodzima kulturę kaszubską – podkreśla prezes Oddziału, Witold Szmidtke.
„Mùlczi” w tym roku mają już pięć lat. Uroczystości jubileuszowe planowane są na grudzień. Małym Kaszubom i ich opiekunom życzymy wielu kolejnych sukcesów.

(jd)

Wyniki:

1. „Mùlczi” z Miszewka, powiat kartuski
2. ex aequo: „Mȏłé Kaszëbi” z Wąglikowic pod Kościerzyną
oraz „Strzeleńsczé Dzecë” ze Strzelna pod Puckiem
3. ex aequo: „Lãbòrsczé Słunuszka” z Leborka
oraz „Remùsowé Skrzatë” z Popowa pdod Lęborkiem
Wyróżnienia otrzymały: „Krȏsniãta” z Szemuda, „Bùkòwińsczé Niezabùtczi” koło Lęborka, i „Wesołé notczi” z Lubocina, powiat pucki.

 

sukces wierzchucino 4

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.