Sąsiedzi rejonu Czarne Błota, Kawle i osiedla Józefin spotkali się nad Jeziorem Wysockim

 

We wtorek 7 czerwca 2016 w 'Barze Ania’ nad jeziorem Wysockim, odbyło się kolejne spotkanie mieszkańców zorganizowane dla rejonu Czarne Błota, Kawle i osiedla Józefin. Spotkanie prowadziła sołtys Jolanta Wiercińska oraz radny Rady Miejskiej w Żukowie Jacek Fopke.

 

W ubiegłym roku mieszkańców było tak dużo, że nie mieścili się w udostępnionym lokalu, tym razem były tylko 22 osoby. Organizatorzy rozważali co jest powodem mniejszego zainteresowania? Czy brak czasu, bezsilność w działaniach, a może okolicznym mieszkańcom tak dobrze się żyje, że nie mają żadnych problemów do zgłoszenia?

Sołtys rozpoczęła spotkanie od przedstawienia wyników ankiety przeprowadzonej w ub. r. podczas spotkań z cyklu „Moja ulica, Moje Chwaszczyno”. Ankiety dotyczyły przede wszystkim jakości życia w Chwaszczynie. Głównym problemem jaki zgłosili mieszkańcy był zły stan dróg, brak centralnego placu rekreacyjno-sportowo-kulturalnego w centrum wsi, brak chodników, oświetlenia. Po zakończeniu cyklu spotkań Sołtys Jolanta Wiercińska opublikuje w internecie szczegółowe wyniki ankiety.

 

5 DSC06112

 

Następnie omówione zostały bieżące sprawy. m.in.  poruszany w zeszłym roku problem na ulicy Sambora I, gdzie jeden z sąsiadów już trzy lata temu kupił płyty na utwardzenie, a gmina odmówiła położenia. Sołtys również w tym roku wyjaśniła powód (odmowa spowodowana niewłaściwym przebiegiem drogi). Jednak w tym roku zapewniła o postępie w sprawie, ponieważ nasza gmina ma zamiar kupić urządzenie do pomiarów geodezyjnych. Dzięki temu urzędnik z odpowiednimi uprawnieniami będzie w stanie sam wytyczyć prawidłowy przebieg drogi. Jednocześnie mają być podjęte starania aby poszerzyć newralgiczny odcinek drogi (ma tylko 3,5m szerokości).

 

sambora zly przebieg
ul. Sambora I w Chwaszczynie. opr, własne na podstawie mapy geoportal.

 

Sołtys opowiedziała też o jej inicjatywie i lokalnego przedsiębiorcy, który zobowiązał się własnym sprzętem, z pomocą dwóch pracowników gminy przełożyć płyty na kawałku ul. Sobiesława. Gmina dodatkowo w ramach tej inicjatywy zobowiązała się położyć 600 szt. płyt. Bezpośrednim impulsem do poprawienia przebiegu drogi był wypadek, w którym poszkodowane zostało dziecko. (pisaliśmy o tym w art.:  Wypadek w Chwaszczynie. Dziecko przetransportowane śmigłowcem do szpitala.) Sołtys poinformowała, że potrzebne są środki finansowe m.in. na paliwo do sprzętu.

Jolanta Wiercińska mówiła również o priorytetowym traktowaniu działań mających na celu spowodowanie usunięcia przez gminę zalegającego piasku z płyt na Sambora i Sobiesława.

Omawiana była też sprawa progów zwalniających, krzywych i nierównych płyt oraz oświetlenia. Najprawdopodobniej  w tym roku staną 3 lampy na Sobiesława oraz 2 na osiedlu Józefin (lub rozpoczną się z tym związane prace).

 

3 DSC06109

 

Rozmawialiśmy o braku kanalizacji i bardzo odległej perspektywie jej posiadania, ponieważ w okolicy Czarnych Błot nie spełniamy warunków, aby móc przystąpić do dużego projektu. Jak poinformował radny Jacek Fopke wymagane jest 120 przyłączy na kilometr sieci kanalizacjnej.

Na spotkaniu Radny omówił inwestycje planowane na terenie całego Chwaszczyna. Jedną z bardziej interesujących spraw jest planowany na ten rok projekt zbiornika retencyjnego i możliwa w przyszłym roku jego budowa. Jak zapewnił radny, zbiornik ten zmniejszyłby ilość przerw w dostawie wody. Inwestycja warta 700-800 tys. zł. ma zostać sfinansowana z większego projektu kanalizacyjnego gminy.

Rozmawialiśmy również o nieuregulowanej sprawie własności jeziora Wysockiego. Według zapewnień Sołtysa sprawa powoli ale „idzie do przodu”.

Mieszkańcy w swoich wystąpieniach wiele uwagi poświęcili problemowi dzików. Wyrażali rozczarowanie działaniami Gminy Żukowo. Nikt na spotkaniu nie był w stanie przedstawić żadnego planu rozwiązania tej sprawy. Mieszkańcy opowiadali z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami spotykają się na co dzień. Boją się spacerować i biegać po ścieżkach w okolicy Czarnych Błot, Kawli i osiedla Józefin. Opowiadali o też o zniszczonych przez dziki plonach. Dziś problem jest już wysoce alarmujący. Kolejne pokolenia dzików dorastają. Co będzie za rok i później?

 

Spotkanie mieszkańców Czarnych Błot, Kawli i osiedla Józefin trwało około dwóch godzin i odbyło się w merytorycznej, spokojnej, sąsiedzkiej atmosferze. W imieniu organizatorów i mieszkańców dziękujemy Pani Ani Petkiewicz za udostępnienie lokalu.

 

Przedostatnie już spotkanie dedykowane będzie mieszkańcom ul. Dąbrówki, Polnej, Rewerenda oraz Wiczlińskiej i okolicy. Odbędzie się 14 czerwca (wtorek) o godz. 19.00 w budynku firmy Malwa przy ul. Rewerenda.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.