Rozmowa z rzecznikiem prasowym ENERGA OPERATOR SA na temat problemów z zasilaniem w Chwaszczynie


W związku z licznymi przerwami w dostawie prądu w Chwaszczynie, a tym samym rodzącymi się pytaniami o ich powody zwróciliśmy się do firmy Energa o wyjaśnienie przyczyn ostatnich problemów z zasilaniem. Na nasze pytania odpowiedziała rzecznik prasowy ENERGA OPERATOR SA Alina Geniusz – Siuchnińska.

 

Co było powodem 10 marca 2012 r. (sobota) 12 wyłączeń prądu w godzinach od 13.49 do 22.49 w Chwaszczynie?


W dniu 10 marca 2012 r. miało miejsce uszkodzenie linii Wielki Kack-Szemud. W godzinach 13.48 do 21.03 były awaryjne wyłączenia linii Wielki Kack-Szemud. Dyspozytor, kilkukrotnie ją załączał, niestety sytuacja powtarzała się, aż do definitywnego wyłączenia linii o 21.03. Zanim zlokalizowano uszkodzenie o 22.57 miało miejsce 6 łączeń próbnych


Czemu zasilanie pojawia się i znika (wielokrotnie co kilka minut) przy prawie każdej awarii w Chwaszczynie?


Lokalizacja uszkodzenia polega na próbnym łączeniu odcinka linii, następnie zespół pogotowia dzieli linię na kolejne odcinki i są wykonywane próbne łączenia.

Niestety miejscowość Chwaszczyno jest na początku linii i jeżeli uszkodzenie jest na samym końcu linii to jest potrzeba wykonania kilku łączeń próbnych w związku z tym miejscowości podłączone na samym początku odczuwają kilkakrotne załączenia próbne.


Czy można przełączyć Chwaszczyno na inną stację transformatorową tak np. podłączona jest firma Marcopol w tym czasie jak są braki w zasilaniu w Chwaszczynie Marcopol ma zasilanie.


Miejscowość Chwaszczyno jest zasilona z trzech linii, wszystkie są zasilone od strony Gdyni z [[GPZ]]-tu* Wielki Kack. W zależności która linia się wyłączy, ta część Chwaszczyna jest bez zasilania w tym również firma Marcopol.


Problem zaniku zasilania jest ważny również z powodu zaniku wody w kranach, ponieważ hydrofornia w Chwaszczynie korzysta z tego samego zasilania.

Podobno w hydroforni kiedyś był przełącznik na inne zasilanie ale jest zepsuty. Czy to jest w gestii firmy Energa czy właściciela hydroforni ZUK Glincz?


Hydrofornia w Chwaszczynie jest zasilona ze stacji napowietrznej na promieniu bez drugostronnego zasilania.

Samo załączający się agregat – w gestii właściciela.


ENERGA – OPERATOR mając na uwadze dobro klientów informuje, iż jest na ukończeniu GPZ Lotnisko który to m.in. będzie zasilał odbiorców z Chwaszczyna, Tuchomia i Warzna.


*GPZ – Główny Punkt Zasilający jest to pojęcie z dziedziny Energetyki. Inaczej mówiąc jest to stacja transformatorowa, która zajmuje określony obszar, zazwyczaj jest ogrodzona wysokim płotem, a umiejscowione zazwyczaj poza miastem. Mówiąc prosto GPZ zasila w energię elektryczną miasto lub kilka miast. (źródło: http://rozumiem.blox.pl/2008/10/Glowny-Punkt-Zasilajacy-GPZ.html)

GPZ Wielki Kack:

gpz-wielki-kack

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.