Rowerowe Chwaszczyno – w stronę przyszłości!

O korzyściach wynikających z jazdy rowerem nie ma konieczności dużo pisać. W każdej komunikacji, poza samym faktem przemieszczania się, najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa.

Cieszę się, że przy wspólnym zaangażowaniu chwaszczynian i wsparciu władz gminy Żukowo, w tym zakresie zmienia się na lepiej, przynajmniej w dwóch aspektach: ścieżek rowerowych oraz przygotowania dzieci i młodzieży w wiedzę i umiejętności wynikających z zasad ruchu drogowego.

Dzięki wybudowaniu blisko 2-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego z Chwaszczyna do Gdańska długość naszych tras rowerowych wzrosła o kilkaset procent… Do tej pory mogliśmy korzystać z trasy w kierunku Kielna.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach doczekamy się przynajmniej trzech istotnych inwestycji „rowerowych”.

1. Przy okazji budowy ul. Mickiewicza powstanie również ścieżka rowerowa, która dzięki środkom unijnym ma szansę być wydłużona aż do węzła PKM Rębiechowo.

2. Prawdopodobnie w przyszłym roku GDDKiA wybuduje chodnik z Tuchomia do Chwaszczyna, po którym również będzie można jeździć rowerem.

3. Dzięki wspólnym staraniom przedstawicieli sołectwa Chwaszczyno i Burmistrza Wojciecha Kankowskiego udało się w 2015 r. zawrzeć w dokumentacji technicznej Trasy Kaszubskiej ponad 2-kilometrową ścieżkę rowerową z Chwaszczyna (Gdyńska) do Gdyni (Rdestowa). Stąd wiedzie cały system ścieżek gdyńskich, sopockich i gdańskich, a my staniemy się częścią rowerowej metropolii…

To dopiero przed nami, ale warto się do tego odpowiednio przygotować.

W tym kontekście bardzo cenna jest inicjatywa chwaszczyńskiej społeczności szkolnej pod przewodnictwem Pana Dyrektora Zochniaka – budowa miasteczka ruchu drogowego. Miasteczko powstało przy szkole dzięki zaangażowaniu finansowym gminy Żukowo i przedsiębiorców. Będzie miejscem zaznajamiania się dzieci z zasadami ruchu drogowego i – mam nadzieję – kultury jazdy, drogowej życzliwości.

miasteczko ruchu drogowego otwarcie 45

fot. Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego przy szkole w Chwaszczynie

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, a szczególnie Panu Burmistrzowi Wojciechowi Kankowskiemu, Panu Przewodniczącemu Rady Miejskiej Witoldowi Szmidtke, Radnemu Piotrowi Fikus, Sołtys Jolancie Wiercińskiej, Radnemu Mirosławowi Nowak i wszystkim Radnym Rady Miejskiej w Żukowie za przekazanie dodatkowych środków w trakcie realizacji budżetu.

Dziękuję chwaszczyńskim przedsiębiorcom, rodzicom i nauczycielom, którzy będą to miasteczko ożywiać i animować działalność szkoleniową naszych dzieci.

Wszystkie te okoliczności inwestycyjne, współpraca różnych osób i instytucji – mam nadzieję – przyniesie taką zmianę, efekt, że za 3-4 lata większość naszych dzieci i młodzieży do szkoły będzie bezpiecznie docierać rowerem, jak za moich czasów…

 

Radny Gminy Żukowo

Jacek Fopke

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.