Relacja ze spotkania Rady Sołeckiej Chwaszczyna dotyczącego podziału funduszu sołeckiego

 

 

W dniu 2 września 2014r. w remizie w Chwaszczynie odbyło się spotkanie Rady Sołeckiej z przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń działających na terenie sołectwa. W spotkaniu uczestniczyć mogli również mieszkańcy zainteresowani podziałem środków z funduszu sołeckiego.

 

Wzorem roku poprzedniego mieszkańcy Chwaszczyna mają możliwość podziału środków z funduszu sołeckiego. W tym roku fundusz ten został zwiększony do kwoty ponad 136 tys. zł wobec 28 tys. zł w roku ub. Jednakże wobec braku jakichkolwiek dużych infrastrukturalnych i zarazem zauważalnych inwestycji władz gminy w Chwaszczynie, w ciągu obecnej kadencji burmistrza środki te są i tak niewystarczające. Nie buduje się kanalizacji, nie buduje się dróg, a Chwaszczyno z licznymi zakładami pracy to przysłowiowa dojna krowa dla obecnych władz gminy. Co roku na Chwaszczyno powinno być przeznaczanych na inwestycje około 4 mln zł – proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Gdy tymczasem w ciągu ostatnich 4 lat gmina nie przeznaczyła nawet połowy tej kwoty na inwestycje.

 

Nie dziwi zatem mnogość podstawowych potrzeb mieszkańców, którzy nie mają jak dojechać do domów, bez ryzyka uszkodzenia pojazdu na dziurawych polnych drogach. Jednakże po burzliwej dyskusji wśród przedstawicieli organizacji i zgromadzonych mieszkańców udało się wypracować projekt podziału środków z funduszu sołeckiego.

 

W imieniu mieszkańców ulicy Tuchomskiej autor artykułu zaproponował przeznaczenie kwoty 20.000 zł na wykonanie projektu oświetlenia tejże ulicy. Kolejnym projektem, którego autorem są „mieszkańcy Chwaszczyna” (wszyscy zgromadzeni na wczorajszym zebraniu – przyp. red.) jest wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ul. Węglowej (za giełdą) z przeznaczeniem na cele kulturalno-sportowo-rekreacyjne. Pozostałe projekty są dostępne w tabeli pod artykułem.

 

Oczywiście należy pamiętać, że przedstawiony projekt podziału jest jedynie projektem i może być całkowicie zmieniony podczas zebrania wiejskiego przez mieszkańców lub odrzucony w całości. Jednakże należy pamiętać, że od dużych inwestycji jest gmina, a fundusz sołecki powinien realizować drobne potrzeby mieszkańców.

 

Zachęcamy do składania projektów podziału środków z funduszu sołeckiego na stronie internetowej http://funduszsolecki.chwaszczyno.pl. Warto aby autorzy pomysłów, które były prezentowane na wczorajszym zebraniu, również je opisali, tak aby wszyscy mogli poznać szczegóły przedsięwzięć.

 

Wojciech Albecki

 

 podzial-funduszu-soleckiego-chwaszczyno3

 podzial-funduszu-soleckiego-chwaszczyno-1

podzial-funduszu-soleckiego-chwaszczyno-3

podzial-funduszu-soleckiego-chwaszczyno-4

podzial-funduszu-soleckiego-chwaszczyno-5

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.