Relacja z zebrania wiejskiego w Tuchomiu

 

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

W dniu 20 marca br. odbyło się zebranie sprawozdawcze Rady Sołeckiej Tuchomia za 2012 rok. Rada otrzymała absolutorium, głosowano również nad wprowadzeniem dwujęzycznej nazwy miejscowości w języku kaszubskim. Podczas zebrania poruszano sprawy związane z przejęciem gospodarki odpadami przez gminę.

 


W zebraniu uczestniczył jeden z dwu zastępców burmistrza gminy Żukowo Piotr Szepelowski, przewodniczący Rady Gminy Adam Okrój, radny powiatu kartuskiego Piotr Fikus. Obecni byli również radni RG Stanisław Groth, oraz sołtys-radny Zbigniew Lidzbarski.


Kierownik referatu komunalnego i ochrony środowiska UG w Żukowie Grzegorz Rek przedstawiał kwestię związane z gospodarką odpadami, którą od 1 lipca przejmie UG Żukowo.

 

Sołtys Zbigniew Lidzbarski przedstawił sprawozdanie finansowe Rady Sołeckiej za 2012 rok oraz sprawozdanie z podjętych działań przez Radę Sołecką.

 

Największe zainteresowanie wzbudziła kwestią gospodarowania odpadami. Grzegorz Rek starał się szeroko omówić sprawę.


Można było się dowiedzieć o wysokości opłat, jakie trzeba będzie wnosić co dwa miesiące na konto UG oraz o deklaracjach, jakie każde z gospodarstw domowych otrzyma do końca kwietnia celem wypełnienia.

 

Mieszkańcy będą mieli do wyboru dwa sposoby dzielenia odpadów. Bez rozdzielania ich na poszczególne rodzaje odpadów, czyli wrzucanie wszystkiego do jednego pojemnika. Drugi z nich będzie dzielenie ich na suche i mokre oraz stosowanie selektywnej zbiórki odpadów.


Na odpady suche otrzyma się 110 l pojemnik, odbierany dwa razy w miesiącu oraz 150 l na odpady mokre odbierany co tydzień.


Ci z mieszkańców, którzy zdecydują się na „tańszą” metodę, czyli na segregowanie odpadów otrzymają także oprócz dwu pojemników na odpady suche i mokre trzy inne. Będzie to 35 l pojemnik na szkło, 60 l na PET (plastikowe) i 120 l na papier. Te trzy ostatnie będą odbierane co miesiąc. Istnieje również możliwość zamówienia worków zamiast pojemników.

Według zapewnień Grzegorza Reka w ramach ogłoszonego przetargu gmina zażąda od firmy, która go wygra dostarczenia pojemników lub worków bez dodatkowych opłat.

 

Podczas zebrania mieszkańcy głosowali również nad przyjęciem dwujęzycznej nazwy miejscowości Tuchom w języku kaszubskim. Zdecydowana większość mieszkańców zagłosowała za przyjęciem dwujęzycznej nazwy.

 

Jak co roku również na tym zebraniu poruszano kwestie związane z bezpieczeństwem osób poruszających się wzdłuż DK 20 z Chwaszczyna do Tuchomia, gdzie brak jest chodnika. Sprawa budowy chodnika ciągnie się już bez mała 30 lat i wydaje się nie do rozwiązania.

W celu rozwiązania tej kwestii zacząłem zbierać podpisy od mieszkańców Tuchomia i Chwaszczyna pod petycją skierowaną do burmistrza gminy Żukowo o wprowadzenie zadania inwestycyjnego polegającego na wykonaniu projektu budowy chodnika w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy Żukowo.

 

Wkrótce więcej na ten temat

 

Wojciech Albecki


 

{gallery}2013/2013-03/zebranie-tuchom{/gallery}

 


Stawki za odpady komunalne niesegregowane:

1) dla gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę 20,00 zł miesięcznie,

2) dla gospodarstwa domowego liczącego 2 osoby 40,00 zł miesięcznie,

3) dla gospodarstwa domowego liczącego 3 osoby 60,00 zł miesięcznie,

4) dla gospodarstwa domowego liczącego 4 osoby lub więcej osób 70,00 zł miesięcznie.

Jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny stawki są odpowiednio niższe:

1) dla gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę 13,00 zł miesięcznie,

2) dla gospodarstwa domowego liczącego 2 osoby 26,00 zł miesięcznie,

3) dla gospodarstwa domowego liczącego 3 osoby 39,00 zł miesięcznie,

4) dla gospodarstwa domowego liczącego 4 osoby lub więcej osób 43,00 zł miesięcznie.

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

 

 

 

 

 

 

{module dol-artykulu|none}

 
Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.