Relacja z zebrania wiejskiego w Chwaszczynie -18.03.2014

 

 

W dniu 18 marca 2014 r. odbyło się w ZSPiPG w Chwaszczynie coroczne zebranie wiejskie. W tym roku uczestniczyło w nim zadziwiająco dużo przedstawicieli władz gminy. Widać zbliżające się jesienne wybory przyczyniają do nagłego wzrostu zainteresowania Chwaszczynem.

 

 

Zebranie zostało otwarte w drugim terminie, czyli kwadrans później z powodu niewystarczającej frekwencji. W zebraniu udział brało 105 mieszkańców spośród 3 340 osób jakie mieszkają w Chwaszczynie z ważnym meldunkiem. W porównaniu do lat ubiegłych wydaje się to dużo, jednakże gdyby wziąć pod uwagę np. wybory sołtysa w Rębiechowie 3 lata temu, to na około 800 mieszkańców na zebraniu było 180.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem zebrania mieszkańcy mogli zadawać pytania do dzielnicowego oraz p.o. komendanta Policji w Żukowie Dawida Knoop. Obok skarg na nadmierną szybkość na drogach osiedlowych oraz złe parkowanie w niedziele związane z funkcjonowaniem giełdy samochodowej pojawiło się pytanie o posterunek Policji w Chwaszczynie. Komendant wydawał się nie rozumieć pytania, gdyż zaczął mówić o mającej nastąpić rozbudowie komendy w Żukowie, która rozpocznie się w tym roku i zakończy w przyszłym.

 

zebranie-wiejskie-Chwaszczyno-18-03-2014-006

 

Po przedstawieniu sprawozdań Rady Sołeckiej mieszkańcy mogli zadawać pytania do burmistrza.

 

 zebranie-wiejskie-Chwaszczyno-18-03-2014-031

 

Jeden z mieszkańców postawił wniosek formalny o zlikwidowanie giełdy samochodowej w Chwaszczynie. Wniosek ten został przegłosowany i zapisany w protokole.

 

zebranie-wiejskie-Chwaszczyno-18-03-2014-022

 

Kolejną zgłaszaną sprawą była kwestia zamknięcia wjazdu na ul. Jeziorną z DW 218. Jak wyjaśnił burmistrz Jerzy Żurawicz obecnie są dwa projekty związane z przebudową wjazdu na ul. Szafirową i Brylantową. Jeden z nich zakłada nie zamykanie wjazdu na Jeziorną, jest wstępna ustna akceptacja tego projektu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

Jeden z mieszkańców uskarżał się na to, że na ułożonych płytach Yomb znajdują się zwały piasku nawiewanego i wypłukiwanego z poboczy. W-ce burmistrz Marek Trepczyk zapewnił, że załatwi iż ekipa Zakładu Usług Komunalnych z Żukowa ręcznie zbierze ten piasek.

 

zebranie-wiejskie-Chwaszczyno-18-03-2014-004

 

Kolejną zgłaszaną sprawą była nadmierna prędkość pojazdów w „strefie bezpośredniego zamieszkania” na ul. Mickiewicza na odcinku od krańca lasu do końca strefy. Jeden z mieszkańców zgłaszał, aby zamontować tam progi spowalniające.

 

Mieszkaniec Czarnych Błot dopytywał się co będzie z szlabanem na torach kolejowych na Nowym Świecie. Po wybudowaniu Kolei Metropolitalnej Nowy Świat będzie „wąskim gardłem”, gdyż po jednym torze w kierunku Rębiechowa i Osowy jeździć będą pociągi PKM oraz te relacji Gdynia Kościerzyna. Szlaban będzie zamykany na dość długie okresy czasu.

 

Jerzy Żurawicz wyjaśnił, że jest po rozmowach z marszałkiem (Mieczysławem Strukiem – dop. red.), który miał go zapewnić, że rozmawiał z prezydentem Gdańska (Pawłem Adamowiczem – dop. red.) o kwestii uregulowania tej sprawy. Postanowić miano o udrożnieniu tunelu pod torami w ciągu ul. Letniskowej. Burmistrz wyjaśnił, że jest to zadanie marszałka.

 

Pojawiła się również kwestia wysokich opłat za śmieci – pytano, czy zostaną obniżone stawki. Jerzy Żurawicz stwierdził, że gmina Żukowo pobiera najniższe opłaty. Burmistrz zaczął mówić, że prowadzi rozmowy, aby śmieci z terenu gminy wozić pod Lębork zamiast do Szadółek, że wychodzi to taniej, gdyż tam są tańsze koszty składowania.

 

Jeden z mieszkańców dopytywał dlaczego gmina przespała 2013 rok z projektem budowlanym ulic Sienkiewicza, Mickiewicza i przyległych. Kolejny z mieszkańców wnioskował o ścięcie skarpy oraz ułożenie rynienek do odprowadzania wód opadowych na ul. Sobiesława I.

 

Sołtys Gerard Barsowski zapytał burmistrza kiedy gmina posprząta chodniki z zalegającego tam piasku po zimie. Burmistrz Jerzy Żurawicz odpowiedział, że jeszcze przecież będzie zima.

 

Po zakończonym zebraniu część mieszkańców przystąpiła do próby omawiania nowego statutu sołectwa. Jednakże zbyt długo prowadzone zebranie lub zbyt mała ilość czasu na nie zaplanowana spowodowała chaos. Młodzież przybyła na 20.00 na salę gimnastyczną chciała grać, a omawianie statutu zakończyło się o 20:45. Wyglądało to tak, że sekretarz gminy Brygida Markowska coś mówiła, młodzież grała w kosza, a reszta mieszkańców nie mogąca skupić swej uwagi zajęła się rozmowami z sąsiadami.

 

zebranie-wiejskie-Chwaszczyno-18-03-2014-040zebranie-wiejskie-Chwaszczyno-18-03-2014-041

 

 

Wojciech Albecki{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

 


 

{gallery}2014/2014-03/zebranie-wiejskie{/gallery}

 

 

 

W osobnym artykule można obejrzeć fragmenty z zebrania wiejskiego zarejestrowane przez naszą kamerę. Natomiat poniżej prezentujemy ponad dwugodzinne nagranie  udostępnione przez mojezukowo.pl:

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.