Relacja z zebrania wiejskiego w Chwaszczynie

 

 

W dniu 7 maja 2015r. w ZSPGiSP odbyło się zebranie wiejskie dotyczące rozszerzenia wyrobiska żwiru przez przedsiębiorstwo Polgravel. Na zebraniu obecnych było 107 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Oprócz kwestii związanych z żwirownią dokonano zmian w jednym z wniosków Funduszu Sołeckiego.

 

W sprawie działki 245/7 o powierzchni około 32 ha leżącej w obrębie geodezyjnym Tuchomia niespełna dwa tygodnie temu odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami Chwaszczyna i Tuchomia. Ich wynik zadecydował o tym, iż działka ta nie będzie eksploatowana na potrzeby górnicze. W związku z tym zostało zwołane zebranie wiejskie, które w sprawie tejże działki podjęło trzy uchwały. Pierwsza z nich dotyczyła wyrażenia sprzeciwu mieszkańców Chwaszczyna wobec planowanej inwestycji. Koleją uchwałą było wystąpienie do burmistrza, aby skorzystał z prawa inicjatywy uchwałodawczej o odstąpieniu do sporządzenia MPZP dla działki 245/7, o które występował Polgravel. Trzecią z uchwał było wystąpienie z wnioskiem do burmistrza, aby skorzystał z prawa inicjatywy uchwałodawczej i wystąpił do RM w Żukowie z wnioskiem o przystąpienie do sporządzenia MPZP dla działki 245/7 z przeznaczeniem na tereny rekreacyjny – wypoczynkowe zgodnie z przeznaczeniem ich w SKiUP (Studium Kierunków i Uwarunkowania Przestrzennego – przyp. red.).

 

Dalszą kwestią rozpatrywaną na zebraniu był kolejny wniosek żwirowni Borowiec o przystąpienie do sporządzenia MPZP dla działki 166 leżącej w obrębie geodezyjnym Barniewice o powierzchni około 24,6 ha z przeznaczeniem na kopalnię żwiru.

 

W kwestii tejże działki podjęto trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła wyrażenia sprzeciwu odnośnie planowanej lokalizacji wyrobiska żwiru na wymienionej działce. Kolejna uchwała dotyczyła wyrażenia sprzeciwu wobec dalszej eksploatacji żwiru na terenie sołectwa i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Kolejna trzecia uchwała dotyczyła wystąpienia do burmistrza o skorzystanie z inicjatywy uchwałodawczej i przedstawienia propozycji przystąpienia do sporządzenia MPZP zgodnego z SKiUP gminy dla tego terenu z przeznaczeniem na tereny rekreacyjne i wypoczynkowe.

 

Ostatnią z uchwał podjętych na zebraniu była zmiana we wniosku o użyczenie sali gimnastycznej dla mieszkańców sołectwa poprzez dodanie zapisu o wykup ubezpieczenia OC osób w nim uczestniczących.

 

W wolnych wnioskach mieszkańcy poruszali różne kwestie. Pytano o sprawę chodnika wzdłuż DK 20 z Chwaszczyna do Tuchomia, o ciąg pieszo – rowerowy wzdłuż DW 218 z Chwaszczyna do Gdańska – Osowy. Jednym z omawianych punktów był problem niewłaściwej lokalizacji progów spowalniających przy szkole – wnioskowano o ich przesunięcie o 10 metrów bliżej wjazdu do szkoły.

 

Jedna z mieszkanek Kawli (osiedla Józefin) mówiła o problemie wałęsających się psów. Natomiast mieszkanka ul. Sienkiewicza mówiła o tym, aby nie wycinać drzew przy planowanej przebudowie Mickiewicza i ulicach przyległych.

 

Wojciech Albecki

 

 

fot. Michał Witt:

 {gallery}2015/2015-05/zebranie-wiejskie{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.