Relacja z powitania nowych dzwonów w Chwaszczynie. (wideo i foto)

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

25 września przybyły do naszej parafii nowe dzwony, które zostaną po poświęceniu przez arcybiskupa zamontowane na wieży nowego kościoła. Trzy dzwony ważą łącznie 940 kg – każdy z dzwonów ma własne wezwanie i patrona. Po raz pierwszy można będzie je usłyszeć podczas odpustu lub najpóźniej na Wszystkich Świętych.

 

Największy z dzwonów waży 500 kg, a jego patronami są święci Juda Tadeusz i Szymon, fundatorami dzwonu są Teresa i Roman Walder z rodziną. Wezwanie jakie nosi największy dzwon to: „CZŁOWIEK JEST WIELKI NIE PRZEZ TO CO MA, NIE PRZEZ TO KIM JEST, LECZ PRZEZ TO CZYM DZIELI SIĘ Z INNYMI”.

 

Średni dzwon waży 290 kg, a jego patronem jest bł. Jan Paweł II, fundatorami dzwonu są Marta i Tadeusz Jażdżewscy z rodziną. Wezwanie jakie nosi średni dzwon to: „DZWOŃ DLA TYCH, KTÓRZY PRZEKAZALI NAM ŻYCIE, WIARĘ I UKAZALI DROGĘ DO ŚWIĘTOŚCI I PRZYWOŁUJ DO BOGA NAS I PRZYSZŁE POKOLENIA”.

 

Mniejszy z dzwonów waży 150 kg, a jego patronem jest św. Rita, fundatorami dzwonu są Halina i Leszek Laskowscy z rodziną. Wezwanie jakie nosi najmniejszy z dzwonów to: „DZWONIĘ, ABY W LUDZKICH SERCACH, RODZINACH, KOŚCIELE I NA CAŁYM ŚWIECIE MOGŁY ZAPANOWAĆ POKÓJ I JEDNOŚĆ„.

 

Dzwony zostały wykonane w pracowni ludwisarskiej Waldemara Olszewskiego spadkobiercy po kądzieli wytwórni dzwonów Jana Felczyńskiego działającej od 1808 roku z Przemyśla.

 

Wojciech Albecki

 

 

 

{gallery}2013/2013-09/dzwony{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.