Relacja z otwartego spotkania osób zainteresowanych wyborami na sołtysa i członków rady sołeckiej.

 

W dniu 3 marca 2015r. o godzinie 20.00, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie. Wśród zebranych byli też potencjalni chętni do objęcia funkcji Sołtysa oraz do Rady Sołeckiej, w kadencji 2015-2019 .

 

Spotkanie poprowadzili radni gminni z Żukowa – Mirosław Nowak oraz Jacek Fopke wraz z urzędującym Sołtysem Gerardem Barsowskim. Na spotkaniu był też radny powiatowy Piotr Fikus. Radę Sołecką Chwaszczyna reprezentowała Jolanta Wiercińska i wcześniej wspomniany radny Mirosław Nowak. W spotkaniu wzięło udział w sumie z prowadzącymi 18 osób. 

 

Obecnie urzędujący Sołtys Chwaszczyna Gerard Barsowski ogłosił, że nie będzie kandydował na sołtysa w wyborach, które są planowane na najbliższym zebraniu, tj. w czwartek – 12 marca 2015r. godz. 18.00 w chwaszczyńskiej szkole.

 

Na spotkaniu zostały omówione kwestie związane z prawami i obowiązkami sołtysa. Dyskutowano co powinno być jego głównym zadaniem, a czym nie powinien się zajmować. Omówiony został również statut sołectwa w zakresie przeprowadzenia wyborów. Wynika z niego m.in. że mieszkańcy Chwaszczyna, uprawnieni do głosowania, będą wybierali w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów zgłoszonych na Zebraniu Wiejskim. W pierwszej kolejności wybiorą Sołtysa, który uzyska największą liczbę ważnych głosów. W drugiej kolejności zagłosują na członków Rady Sołeckiej, gdzie wybiorą siedmiu, którzy uzyskają kolejno największą liczbę ważnych głosów.

 

Mimo dyskusji nad potencjalnymi chętnymi na kandydatów, spotkanie w remizie nie ogranicza w żaden sposób możliwości zgłaszania innych kandydatów na sołtysa i członków rady sołeckiej na wyborczym Zebraniu Wiejskim.

 

Rozmawiano również o sposobie docierania z informacjami Rady Sołeckiej do mieszkańców. Obecnie najpopularniejszym i najszybszym kanałem informacyjnym jest Internet. Rada Sołecka Chwaszczyna posiada od dłuższego czasu stronę internetową www.radasolecka.pl (www.rada.chwaszczyno.pl), administrowaną przez autora niniejszego tekstu. Jak podkreślił radny Mirosław Nowak „na stronę dodawane są na bieżąco wszystkie pisma, wnioski, dzięki temu Rada Sołecka jest transparentna w swoim działaniu i każdy mieszkaniec może zapoznać się z jej działaniami„. Mimo tego część osób nie posiada dostępu do Internetu lub nie ma czasu na bieżąco śledzić informacji tam publikowanych. W związku z tym powstał pomysł stworzenia biuletynu sołeckiego. Wydawcą jest Sołtys i Rada Sołecka. Wydruk i kolportaż informatora jest finansowany ze środków funduszu sołeckiego, o podziale którego zdecydowali mieszkańcy na zebraniu wiejskim w dniu 16.09.2014r. Założeniem tego biuletynu jest przekazywanie najważniejszych informacji dotyczących naszego sołectwa oraz dostarczenie go bezpośrednio pod drzwi do wszystkich gospodarstw domowych w Chwaszczynie.

 

Pojawiło się też klika zagadnień, które bezpośrednio nie dotyczyły samej funkcji sołtysa, lecz spraw bieżących, które są ważne dla mieszkańców. Poruszany był m.in. temat zaśmiecania Chwaszczyna oraz palenia śmieciami w piecach, co bardzo zanieczyszcza środowisko i jest uciążliwe dla sąsiadów.

 

Michał Witt

 

 20150303 202314 HDR

 

20150303 202301 HDR

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.