„Konkurs Haftu Kaszubskiego” w Linii 2014 rozstrzygnięty

 

 

10 czerwca podsumowano w Lini XIX Konkurs haftu kaszubskiego – Linia 2014. Pomysłodawcą i organizatorem od samego początku konkursu jest mistrz hafciarstwa emerytowany dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini – Edmund Szymikowski.

 

Na tegoroczny konkurs prace dostarczyło 122 hafciarzy z terenu całego województwa pomorskiego oraz z rejonu tucholskiego – województwa kujawsko-pomorskiego. Łącznie w Lini zaprezentowano aż 298 prac wszystkich szkół haftu. Dzieła hafciarskie oceniało jury w składzie: Elżbieta Ball – Szymroszczyk, Ewa Gilewska, Joanna Cichocka, Jadwiga Sommer oraz Edmund Szymikowski, który jednocześni przygotował wystawę. Komisja oceniała zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom technicznego wykonania. Mnogość i piękno prac spowodowało, iż jury podobnie jak w latach poprzednich przyznało wiele równorzędnych miejsc na podium w każdej z kategorii wiekowych.

 Barsowska

Wszystkich przybyłych na podsumowanie konkursu powitał dyrektor GDK Jan Trofimowicz a uroczystego otwarcia wystawy dokonał wójt gminy Linia Łukasz Jabłoński. Wśród uczniów szkół podstawowych równorzędne pierwsze miejsca zajęły: Karolina Chojniak, Milena Udolska, Julia Kostrzewa, Magda Pupiec – wszystkie z SP nr 9 Rumia, Milena Lejkowska, Wiktoria Czaja z SP w Sirakowicach, Aleksandra Marzanowska, Martyna Borysewicz z SP Wierzchucino, Alicja Tomaczkowska z Miszewa, Martna Boike, Kamila Lademann obie z SP Połczyno oraz Hubert Białk z SP w Szopie i Weronika Czerniawska z KGW w Chwaszczynie.

 

W gronie młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalne najwyżej oceniono prace: Magdaleny Milewczyk z Człuchowa oraz Elżbiety Tomaczkowskiej, Karoliny Deik i Magdaleny Leonarczyk – wszystkie z Żukowa. Wszyscy uczestnicy zarówno miejsc pierwszych jak i drugich, trzecich oraz zdobywcy wyróżnień otrzymali cenne i liczne nagrody książkowe oraz wzory różnych szkół haftu.

W klasyfikacji osób dorosłych nagrodzono finansowo aż 54 uczestniczki. W oczach jury na najwyższą pierwszą lokatę w 2014 roku zasłużyły prace wykonane przez: Mirosławę Dargacz oraz Teresę Dembkowską z Wejherowa, Bogumiłę Gregorczyk, Zbigniewę Mysłek oraz Wandę Szynwelską, Danutę Petelską z Człuchowa, Hannę Kozłowską z Tucholi, Józefę Sitarz z Przechlewa, Stanisławę Hinc z Lini oraz Danutę Niechwiadowicz z Gdańska.

 

Trzecią lokatę uzyskały pani Anna Barsowska, Wanda Krzymińska z KGW Chwaszczyno Jury przyznało także nagrody specjalne, które otrzymały: Ewa Kur z Dębek, Ewa Siekierska i Jolanta Parszuta z Mąkowarska, Irena Szczepańska z Gdańska, Renata Delevoux z Rekowa koło Bytowa, Katarzyna Korycińska z Gdańska (KGW Chwaszczyno) oraz Marzena Kołatka z Raciąża. Wyróżnienie otrzymała Maria Dunst z KGW Chwaszczyno. Panie, które zdobyły pierwsze miejsca oraz nagrody specjalne otrzymały także wyjątkowe upominki i niespodzianki – listy gratulacyjne oraz życzenia i filiżanki, które przesłała sama Pierwsza dama RP Anna Komorowska.

  Dunst

Nagrody podczas uroczystości wręczali: Przewodniczący Rady Gminy Czesław Hinz, Wójt Gminy Linia Łukasz Jabłoński oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke.

 

Organizację konkursu poprzez ufundowanie nagród finansowych bądź rzeczowych wsparli: Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urzędy Gmin w Lini i Sierakowicach, Urzędy Miejskie w Gdańsku, Rumi, Żukowie i Wejherowie, Starostwa Powiatowe w Wejherowie i Kartuzach oraz Ośrodki Kultury w Żukowie i Sierakowicach a także sponsorzy indywidualni

 

http://www.telewizjattm.pl/dzien/2013-06-12/24551-xviii-konkurs-haftu-kaszubskiego-linia.html?play=on

 

źródło: kgw.chwaszczyno.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.