Przewodnik po opcjach finansowania rozwoju firmy

Autor: Materiał zewnętrzny

Bez inwestowania pieniędzy w rozwój firmy po pewnym czasie może ona przestać się rozwijać, co przełoży się na brak wzrostu zysków. W niektórych przypadkach brak środków na takie działania może nawet przyczynić się do stopniowej utraty udziałów w rynku. To pokazuje, jak ważne jest przemyślane finansowanie rozwoju firm.

  1. Fundusze europejskie i kredyt ekologiczny BGK
  2. Ścieżka Smart czy Smart Konsorcja?
  3. Ulgi B+R, na robotyzację i prototyp
  4. Co oznacza ulga na ekspansję?
  5. Sprawne pozyskiwanie funduszy unijnych dla biznesu

W tej kwestii przedsiębiorcy nie mają jednak powodów do zmartwienia, ponieważ istnieje wiele różnych form finansowania. Zazwyczaj są one skierowane do firm na konkretnym etapie działalności lub dostępne do wykorzystania tylko na określone cele. Ofert, z których mogą skorzystać zainteresowani, jest jednak na tyle dużo, szczególnie uwzględniając fundusze europejskie, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeżeli więc prowadzisz działalność gospodarczą lub masz wpływ na decyzje średnich przedsiębiorstw, koniecznie zapoznaj się z poniższymi formami finansowania.

Fundusze europejskie i kredyt ekologiczny BGK

Fundusze Unii Europejskiej są wykorzystywane w licznych inicjatywach, których celem jest wspieranie przedsiębiorstw działających w wielu różnych sektorach. Dzięki szerokiej ofercie programów firmy mają obecnie łatwy dostęp do środków finansowych, które można przeznaczyć na wydatki związane z rozwojem, innowacjami, modernizacją czy nawet ekspansją na nowe rynki. Aktualnie dostępne można znaleźć na stronie opisującej fundusze europejskie dla firm.

Dzięki takim środkom firmy mogą realizować inwestycje, które w innym przypadku byłyby niemożliwe do sfinansowania. Ciekawą opcją są również kredyty udzielane na atrakcyjnych warunkach, czego przykładem jest kredyt ekologiczny BGK. Można go wykorzystać do przeprowadzenia modernizacji infrastruktury, instalację odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizacji budynków firmowych. Wynikające z tego ograniczenie kosztów ogrzewania czy zużycia energii w perspektywie lat oznaczają ogromne korzyści dla firm, szczególnie że wspomniany kredyt oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego dostępny jest dla mikro, małych, średnich oraz dużych firm.

Przy okazji warto wspomnieć o dotacji, która może sięgać 80% wartości inwestycji. Istnieje możliwość wykorzystania jej do spłaty kredytu ekologicznego udzielonego przez bank. Środki przeznaczone na kredyty ekologiczne są finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. Chociaż zainteresowanie programem jest naprawdę duże, wciąż można z niego skorzystać.

Ścieżka Smart czy Smart Konsorcja?

Zróżnicowana oferta form finansowania obejmuje również takie, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy działający w branży nowych technologii oraz pracujący nad różnego rodzaju innowacjami. Pierwsza z nich to dotacja ścieżka smart, czyli wsparcie finansowe dla firm realizujących projekty związane z rozwojem nowych technologii o dużym potencjale rynkowym. Druga dotacja smart konsorcja jest natomiast skierowana do konsorcjów. Chodzi o połączone działania przedsiębiorstw i jednostek naukowych nad opracowywaniem nowych technologii.

Wybór idealnej formy finansowania może okazać się trudny, dlatego warto być na bieżąco z informacjami związanymi z dofinansowaniami oraz skorzystać z pomocy doradcy, który będzie mógł podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie. Wymaga to dużej wiedzy i praktycznego doświadczenia, dlatego przy wyborze doradcy warto upewnić się, że jest to odpowiedni ekspert. Takie wsparcie może skrócić czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności, a w niektórych przypadkach nawet przesądzić o tym, czy dotacja zostanie przyznana, czego przykładem może być napisanie wniosku w prawidłowy sposób.

Ulgi B+R, na robotyzację i prototyp

Nie można również zapominać o innych formach, z których mogą korzystać przedsiębiorcy. Należy do nich ulga B+R. Ulga ta nie jest formą pożyczki lub dotacji, lecz umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Firmy, które chcą wprowadzać nowe innowacje i inwestują duże pieniądze w rozwój, mogą na tym wiele zyskać. Inne ulgi dla firm z branży technologicznej to między innymi ulga na robotyzację oraz ulga na prototyp. Możliwość odliczenia kosztów związanych z zakupem robotów może ułatwić firmie wprowadzenie takiej innowacji. Warto więc poczytać więcej na ten temat na stronie https://edoradca.pl/ulga-na-robotyzacje/, gdzie wszystko zostało szczegółowo wyjaśnione.

Ulga na prototyp działa na podobnej zasadzie, przy czym jak wskazuje jej nazwa, pozwala odliczyć koszty związane z opracowywaniem prototypu oraz materiałów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na https://edoradca.pl/ulga-na-prototyp/. Warto korzystać z tych form finansowania, teraz gdy są w nich dostępne środki, a szanse na zdobycie takich pieniędzy są naprawdę duże.

Co oznacza ulga na ekspansję?

Co ciekawe formy finansowania mogą obejmować nie tylko zakup środków trwałych, ale również dofinansowanie ekspansji. Działania takie dają firmie możliwość rozszerzenia działalności na nowe rynki, co z czasem może mieć kluczowe znaczenie dla jej rozwoju. Przykładowe koszty, na jakie można przeznaczyć środki, obejmują udział w targach, przystosowanie produktów do wymogów nowych rynków czy nawet działania marketingowe. Pomoc w zakresie ulgi na ekspansję można uzyskać na https://edoradca.pl/ulga-na-ekspansje/.

Sprawne pozyskiwanie funduszy unijnych dla biznesu

Pomimo tak licznych i zróżnicowanych form finansowania biznesu, typowy przedsiębiorca najczęściej wybiera sprawdzone dotacje unijne. Nie da się ukryć, że pieniądze dostępne w ramach tych funduszy są ogromne, a środki unijne są wypłacane bez większych problemów. Stanowi to duże ułatwienie dla nowoczesnej gospodarki. Opłaca się więc zainteresować tym, jak wygląda skuteczne pozyskiwanie funduszy unijnych, gdzie regularnie pojawiają się nowe możliwości.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.