Przedstawiciele lokalnych władz Ukrainy w Chwaszczynie

 

15 lipca w Chwaszczynie w zajeździe Zaścianek gościli przedstawiciele lokalnych władz Ukrainy. Przybyli goście pochodzili z Czernichowa, Połtawy i Czerkasów na wschodzie Ukrainy. Spotkanie odbyło się w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji.

 

 

Dzięki uprzejmości właścicieli zajazdu Zaścianek, którzy bezpłatnie udostępnili salę oraz przygotowali czaj i kawę możliwe było spotkanie się z grupą 17 obywateli Ukrainy. Delegacja odwiedziła miasta m.in. Gdańsk, Gdynię, Sopot, Toruń oraz nasze sołectwo Chwaszczyno – co jest dla nas dużym wyróżnieniem. W skład grupy wchodzili zarówno urzędnicy miejscy, jak i przedstawiciele Rad Miejskich. Za cały projekt odpowiada Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej Pauci, a zadanie jakie realizuje nazywa się System samorządu terytorialnego w Polsce: Dlaczego to działa?

 

Z ramienia władz gminy Żukowo w ponad dwugodzinnej prezentacji uczestniczyli sekretarz gminy Brygida Markowska, skarbnik Lucyna Cybula. Spośród radnych obecni byli przewodniczący RM w Żukowie Witold Szmidtke, Jacek Fopke oraz Mirosław Nowak. Kwestie związane z funduszem sołeckim omówiła sołtys Jolanta Wiercińska. Skarbnik wyjaśniła co to są zadania własne gminy, źródła dochodów budżetu oraz na co są wydawane środki. Sekretarz wyjaśniła czym są sołectwa, czym jest statut sołectwa oraz kim jest Sołtys i Rada Sołecka.

 

Wśród przybyłych obywateli Ukrainy widać było ogromne zainteresowanie tematyką samorządową i zasadami funduszu sołeckiego. Praktycznie wszyscy z przybyłych gości zapisywali notatki, nie brakowało również szczegółowych pytań dotyczących kwestii formalno-prawnych. Pytano, kto wydaje zezwolenia na inwestycje, czy sołtys i rada sołecka otrzymują wynagrodzenie. Właśnie ta kwestia wzbudziła zdziwienie, że za ogrom pracy sołtys otrzymuje miesięcznie tylko 300 zł, a członkowie rady sołeckiej pracują społecznie.

 

Dopytywano, jak funkcjonuje komunikacja na linii urząd-sołtys, jakie są zadania sołtysa, co to jest za funkcja w urzędzie jaką sprawuje burmistrz.

 

 

Wojciech Albecki

 

{gallery}2015/2015-07/spotkanie-z-ukraincami{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.