Petycja dot. uregulowania stanu prawnego jeziora Wysockiego

 

Jezioro Wysockie administracyjnie leży na terenie dwóch gmin: Żukowo i miasta Gdańsk. Jezioro wraz z przylegającą działką, na której w sezonie letnim okoliczni mieszkańcy oraz przyjezdni m.in. z Gdańska korzystają z plaży, jest własnością prywatną. W ewidencji gruntów starostwa powiatowego w Kartuzach połowa jeziora została zakwalifikowana jako nieużytek.
W ewidencji gruntów miasta Gdańsk druga zbiornika stanowi użytek gruntowy oznaczony jako wody płynące.

 

Fakt ten potwierdza również Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który na tym zbiorniku wodnym, oznaczonym w całości jako woda płynąca ustanowił obręb rybacki.

 

Według uzyskanych informacji jeśli faktycznie zgodnie z zapisem w ewidencji miasta Gdańska są to wody płynące powinno nastąpić przejęcie terenu jeziora na rzecz Skarbu Państwa.

 

Problem własności jeziora jest na tyle ważny, że w ubiegłym roku zostały zabrane pojemniki na śmieci. Po interwencji pojemniki wstawiła Gmina Żukowo. Z powodu braku właściciela formalnie zostaje nierozwiązany problem odbierania odpadów oraz utrzymania w należytym stanie rowu odprowadzającego wodę. Od zeszłego roku ciek ten nie jest oczyszczany. Ponadto bardzo zależy nam jako mieszkańcom najbliższej okolicy aby spróbować przywrócić temu miejscu charakter rekreacyjny. W sezonie plaża jest totalnie oblegana przez okolicznych mieszkańców i przyjezdnych dlatego należy pilnie podjąć działania regulujące ten stan.

 

W ubiegłym roku grupa mieszkańców zamierzała zagospodarować teren plaży przy jeziorze w ramach inicjatywy lokalnej. Z powodu formalnego braku właściciela jest to niemożliwe. Jeśli chcieliby Państwo poprzeć petycję uregulowania stanu prawnego jeziora można złożyć swój podpis. Pismo wraz listą jest dostępne u pana sołtysa Gerarda Barsowskiego w Chwaszczynie ul. Wybickiego 26 oraz w sklepie spożywczym DANA Danuta Dawidowska na Nowym Świecie.

 

     Jolanta Wiercińska

Rada Sołecka Chwaszczyna

 

jezioro-wysockie-luty-2014-1

jezioro-wysockie-luty-2014-4

jezioro-wysockie-luty-2014-3

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.