Od 1 maja zapłacimy więcej za śmieci. Podwyżki o ponad 50%

Na mocy uchwały Rady Miejskiej od 1 maja 2019 r. miesięczna stawka za odbiór odpadów komunalnych przedstawia się następująco:

Stawki za odbiór odpadów segregowanych
Dla gospodarstwa liczącego 1 osobę – 20 zł miesięcznie (do tej pory było to 13 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 2 osoby – 40 zł miesięcznie (do tej pory było to 26 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 3 osoby – 60 zł miesięcznie (do tej pory było to 39 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 4 osoby – 70 zł miesięcznie (do tej pory było to 43 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 5 osób – 75 zł miesięcznie
Dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej – 80 zł

Stawki za odbiór odpadów niesegregowanych
Dla gospodarstwa liczącego 1 osobę – 38 zł miesięcznie (do tej pory było to 20 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 2 osoby – 72 zł miesięcznie (do tej pory było to 40 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 3 osoby – 100 zł miesięcznie (do tej pory było to 60 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 4 osoby – 120 zł miesięcznie (do tej pory było to 70 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 5 osób – 130 zł miesięcznie
Dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej – 140 zł

Właściciele nieruchomości zamieszkałych przez 1-, 2- i 3-osobowe gospodarstwa domowe otrzymają zawiadomienia o nowych stawkach. Zmiana stawek nie będzie wymagała składania nowej deklaracji.

Obowiązek złożenia nowej deklaracji dotyczyć będzie gospodarstw domowych liczących 4, 5 i 6 lub więcej osób. Druki nowych deklaracji będą dostępne w urzędzie od 1 maja 2019 r. oraz po tym terminie będą dostarczane wraz z wezwaniami do właścicieli nieruchomości.

Komunikat Gminy Żukowo w związku z uchwałą o odpadach:

W związku z podjętą przez Radę Miejską dnia 26 marca br. uchwałą dotyczącą wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi informujemy, że na wyższe opłaty złożyło się kilka czynników.

Po pierwsze – system musi sam się finansować, wpływy muszą pokryć wydatki. Po drugie, istotny czynnik to wynik przetargu, na który Gmina nie ma wpływu. Pierwsze oferty były tak wysokie, że Gmina Żukowo postanowiła wykonać kolejny przetarg, dotychczasowy sektor „Północny” został podzielony na dwa mniejsze – „północny i środkowy”, tak by więcej firm mogło wziąć w nim udział. Takie posunięcie w nieznacznym stopniu umożliwiło obniżenie kosztów, ale nadal zaproponowane w ofertach przetargowych kwoty rażąco przewyższały wpływy.

wykres

Z przedstawionych informacji jednoznacznie wynika, że koszty odbioru i utylizacji odpadów, które gmina płaci firmom wyłonionym w drodze przetargu stanowią 93,21 % składowej stawki.

Jakakolwiek podwyżka dla Mieszkańców jest dla nas niezwykle niekomfortowa. Podyktowana jest czynnikami zewnętrznymi. Pragniemy również zaznaczyć, że okoliczne Gminy borykają się z podobnym problemem. Dla przykładu, w gminie Żukowo 5-osobowe gospodarstwo domowe, które nie segreguje odpadów za 1 miesiąc musi zapłacić 130 zł. Jak wygląda podobna sytuacja w okolicznych gminach?

Kartuzy: 135 zł
Kolbudy: 190 zł
Somonino: 130 zł
Przodkowo: 140 zł

Naturalnie zdajemy sobie sprawę, że są też Gminy, w których w takiej sytuacji płaci się mniej. Przypominamy jednak, że na opłaty składa się wiele czynników, w tym te wymienione na wstępie.

 

pdfHARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW OD KWIETNIA DO KOŃCA ROKU1.6 MB

Źródło:
• PSZOK Żukowo
• zukowo.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.