Oczyszczacze powietrza coraz popularniejsze

Autor: nadesłane

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost sprzedaży oczyszczaczy powietrza. Stawia się je nie tylko w domach, ale i w miejscach publicznych. Obecność takiego urządzenia w placówce medycznej, czy biurze nie powinna zaskakiwać. Z czego wynika tak duża popularność oczyszczaczy?

Oczyszczacze powietrza są znane od dawna, a ich sprzedaż w dalszym ciągu rośnie. Wynika to po pierwsze z większej świadomości, co do stanu powietrza i jego wpływu na ludzki organizm, a z drugiej strony z większej dbałości o zdrowie.

Jak szkodzi nam powietrze?

Polska jest jednym z krajów, gdzie wskaźnik zanieczyszczenia powietrza jest na wyjątkowo złym poziomie. W wielu polskich miastach normy są przekroczone przez większość roku. Lekarze co rusz przypominają, że to, jakim oddychamy powietrzem, ma duży wpływ na nasze zdrowie. Cząsteczki smogu PM 2.5 i PM 10 co roku przyczyniają się do wielu nadmiarowych zgonów.

Ponadto przez słabą jakość powietrza diagnozuje się więcej alergii, chorób układu krążenia, nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Czy możemy coś z tym zrobić? To zależy gdzie. Na to, jakie powietrze jest na zewnątrz, nie mamy jako jednostka wpływu, potrzebne są kompleksowe działania całego społeczeństwa. Możemy natomiast wpłynąć na to, jakim powietrzem oddychamy w domu lub pracy, a pomogą nam w tym właśnie oczyszczacze powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zadanie oczyszczacza powietrza polega na eliminacji z powietrza zanieczyszczeń. Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym stoi. Następnie przechodzi ono przez kolejne filtry. To, jakie to są filtry i jakiej wielkości cząsteczki są w stanie zatrzymać, zależy od samego urządzenia. Wśród najczęściej używanych filtrów jest filtr wstępny, który zatrzymuje największe cząstki jak kurz albo sierść. Następnym jest filtr węglowy. Ten z kolei odpowiada za eliminację przykrych zapachów i lotnych związków organicznych.

Jeżeli chcemy, by oczyszczacz wyłapywał z powietrza cząsteczki smogu, to powinien w nich być filtr HEPA. Radzi sobie z najmniejszymi drobinami, w tym właśnie z PM 2.5 i PM 10. Poza tym pomoże pozbyć się drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Kiedy powietrze przejdzie przez wszystkie te filtry, z powrotem trafia do pomieszczenia, ale już bez związków, które mogą nam zaszkodzić.

Dodatkowe zastosowanie oczyszczacza

W części oczyszczaczy są nie tylko filtry, a urządzenie ma szersze zastosowanie. Niektórzy producenci uzupełniają swoje sprzęty o jonizatory. Poprzez emisję jonów potrafią jeszcze lepiej neutralizować alergeny i drobnoustroje. Docenią to zwłaszcza alergicy, którzy mogą zaobserwować znaczące złagodzenie symptomów.

Ponadto są modele z opcją nawilżania. Wtedy taki oczyszczacz jednocześnie może filtrować powietrze i pełnić funkcję nawilżacza. Jest to szczególnie istotne podczas sezonu grzewczego, kiedy w powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche. A nie zapominajmy, że przesuszenie błon śluzowych obniża naszą odporność i zwiększa podatność na występowanie infekcji.

Dowiedz się więcej na https://zdrovi.pl/

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.