O przygotowaniach grupy chwaszczyńskiej do ŚDM w Panamie w programie „Studio Raban” na TVP1

8 września 2018 roku o godz. 8:50 na kanale TVP1 w młodzieżowym programie Studio Raban odbędzie się emisja materiału promującego wyjazd młodzieży skupionej przy chwaszczyńskiej parafii na ŚDM w Panamie.

Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie już niebawem. W parafii w Chwaszczynie i dekanacie Kielno trwają intensywne przygotowania do wyjazdu młodych ludzi na to spotkanie. Redaktorzy TVP1 w programie młodzieżowym Studio Raban pokażą starania tych osób, które za pół roku spotkają się z papieżem Franciszkiem w Ameryce Środkowej.

Grupa młodzieży skupiona przy chwaszczyńskiej parafii, która poleci do Panamy, liczy 30 osób. Każdego 22. dnia miesiąca spotykają się w parafii w Chwaszczynie, gdzie znajduje się centrum przygotowań do ŚDM 2019. Spotkanie ma zarówno charakter modlitewno-formacyjny jak i organizacyjny.

studio raban 2
fot. Poczęstunek podczas imprezy „Pływanie na byle czym” w Dworku „Oleńka” w Tuchomiu

Do tej pory w parafii Chwaszczyno udało się im zainicjować wiele działań, które mają na celu wesprzeć wyjazd do Panamy finansowo. Swoją aktywność zaakcentowali, kiedy:

• przeprowadzili akcję „Palemka wielkanocna” w Niedzielę Palmową,
• wzięli udział w konkursie „Pływanie na byle czym”, gdzie ich konstrukcja zatytułowana „ŚDM – W drodze do Panamy” zdobyła pierwsze miejsce,
• 15 sierpnia podtrzymywali polską tradycję, rozprowadzając wianki i palemki z ziół,
• podczas dożynek parafialnych częstowali wszystkich przysmakiem: krówką „Panamką”,
• przed Bożym Narodzeniem zaopatrywali każdą rodzinę w „Sianko na stół wigilijny”,
• 21 stycznia i 22 lipca br. zorganizowali kawiarenkę, gdzie częstowali parafian i gości kawą, herbatą i ciastem.

studio raban 3

fot. Poczęstunek podczas imprezy „Pływanie na byle czym” w Dworku „Oleńka” w Tuchomiu

Pomimo wielu codziennych obowiązków, jako uczniowie, studenci, osoby pracujące, nie poddają się i każdego miesiąca z coraz to większym zapałem działają, aby móc udać się w nieco oddalony zakątek świata. Wyjazd do Panamy będzie także okazją do poznania kultury i charyzmatu wyznawania wiary na innym kontynencie.

studio raban 1

fot. Prezentacja flagi Panamy

Już 9 września młodzież wyjeżdżającą do Panamy spotkamy na Dożynkach Parafialnych – IX Festynie Kaszubskim na terenie Dworku „Oleńka” w Tuchomiu, gdzie będą sprzedawać krówki „Panamki”. Wsparcia będzie można im także udzielić, kupując los na loterii fantowej. Dochód z loterii pn. „Młodzi Kaszubi w sercu Panamy” zostanie przeznaczony na wsparcie wyjazdu młodzieży do Ameryki Środkowej. Tam będą promować Polskę, a zwłaszcza nasz region – Kaszuby.

Dzień wcześniej, w sobotę, o godz. 8:50 zapraszamy przed ekrany telewizorów do oglądania Studia Raban na kanale TVP1.

studio raban 5

fot. Grupa młodzieży wyjeżdżająca na Światowe Dni Młodzieży w Panamie na spotkanie z papieżem Franciszkiem

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.