O chwaszczynie (kaszb. Chwaszczëno)

Duża wieś kaszubska położona w powiecie Kartuskim, w gminie Żukowo, w pasie Wzgórz Chwaszczyńskich nad Jeziorem Osowskim i Wysockim. Bliskość Trójmiasta sprawia, że wieś jest atrakcyjna, co wpływa na bardzo szybki rozwój miejscowości pod względem gospodarczym oraz na wzrost liczby ludności.

Za wikipedią: 

Chwaszczyno (kaszb. Chwaszczëno) – duża wieś kaszubska w_Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w_gminie Żukowo, w pasie Wzgórz Chwaszczyńskich z przeważającą zabudową jednorodzinno-podmiejską. Chwaszczyno stanowi lokalny węzeł drogowy (skrzyżowanie , przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński – Szczecinek – Gdynia z drogą wojewódzką nr 218 Krokowa – Gdańsk. Miejscowość graniczy z Gdynią (w kierunku północnowschodnim) i z Gdańskiem (na wschodzie). Transport publiczny jest obsługiwany przez komunikację miejską Trójmiasta (linie nr „171”, „191”, „Z” i autobus nocny „N10”). Integralnymi częściami Chwaszczyna są Czarne Błoto, Kacze Buki, Kowale, Lisie Błoto i Rewerenda. Pierwsze wzmianki o Chwaszczynie pochodzą z roku 1283. Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Chwaszczyno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Statystyka

 

  • Województwo pomorskie
  • Powiat kartuski
  • Gmina Żukowo
  • Sołectwo Chwaszczyno
  • Liczba ludności ponad 3000
  • Strefa numeracyjna 58
  • Kod pocztowy 80-209
     
  • Tablice rejestracyjne GKA

maps.google.pl

 

 

 

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chwaszczyno

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.