Nowy burmistrz – anonimowi urzędnicy

Jerzy Żurawicz – poprzednik obecnego burmistrza – choć niewiele zrobił w Chwaszczynie i Tuchomiu, to miał kilka cech pozytywnych. Jedną z nich była transparentność urzędników zatrudnionych w UG Żukowo. Każdy z mieszkańców mógł wejść na stronę internetową gminy (http://bip.zukowo.pl) i znaleźć wykaz wszystkich urzędników zatrudnionych w Urzędzie Gminy z podaniem ich imienia, nazwiska, nr telefonu, stanowiska, adresu e-mail i nr pokoju.

Zasada ta obowiązywała każdego – od sprzątaczek i kierowców po kierowników referatów. Dodatkowo każdy z urzędników odbierając telefon od petenta, przedstawiał się bez wezwania.
Dziś takiego wykazu już nie ma – zniknął wkrótce po wyborze nowego burmistrza. Nasza redakcja otrzymała wiele sygnałów od mieszkańców, którzy twierdzą, że kontakt z urzędem został ograniczony, a wręcz uniemożliwiony. Nie każdy może bowiem w czasie pracy dzwonić do UG Żukowo na centralny numer telefonu i tłumaczyć kilkukrotnie każdemu po kolei z urzędników o co mu chodzi, zanim go połączą z merytorycznym pracownikiem urzędu. Za poprzednika obecnego burmistrza obywatel mógł wejść na stronę internetową urzędu i wyszukać odpowiedniego urzędnika po jego nazwisku, stanowisku itp. Dodatkowo mógł bezpośrednio do niego zadzwonić w godzinach urzędowania lub napisać mejla w dogodnym dla siebie czasie. Teraz każdy telefon i każdy e-mail trafia do jednego kotła lub kilku mniejszych kociołków. Obywatel ma tylko do dyspozycji numer telefonu na centralę lub do kierowników referatów, tak samo jest z adresem e-mail. Każdy z pozostałych urzędników stał się anonimowym lub wręcz tajnym urzędnikiem. Bo przecież skąd petent ma widzieć, czy jego sprawą zajmuje się w danym referacie kierownik, czy nieustalona ilość pracujących tam osób?

W tej sprawie zwróciliśmy się z zapytaniem do Sylwii Kubryńskiej rzecznika prasowego UG w Żukowie.

Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

W nawiązaniu do Pana zapytania mailowego z dnia 9 listopada 2015 roku, o udzielenie informacji publicznej w kwestii informacji udostępnianych na stronie internetowej BIP gminy Żukowo, a w szczególności braku wykazu obecnych pracowników urzędu wraz z wykazem referatów, zajmowanym stanowiskiem, adresem e-mail, numerem telefonu oraz numerem pokoju, informuję, że na stronie BIP umieszczone są informacje dotyczące poszczególnych komórek administracyjnych Urzędu Gminy w Żukowie oraz numery telefonów kontaktowych oraz adresy e-mail, w tym do kierowników i koordynatorów referatów.
Podane informacje na stronie BIP w żaden sposób nie ograniczają kontaktu z pracownikami Urzędu Gminy w Żukowie. Ogólną zasadą jest, że za dany referat i wszelkie sprawy dotyczące jego pracy odpowiada kierownik lub koordynator referatu. Dlatego właśnie do nich kierowane są zapytania mieszkańców oraz odwołania do pism. Kierownicy – jako odpowiedzialni za całość pracy referatu, po odebraniu wiadomości zajmują się sprawą, lub decydują do kogo ją skierować. Zwracając się zatem do osoby kompetentnej – kierownika lub koordynatora referatu – mieszkańcy mogą otrzymać pełną informację, a w przypadku jakichkolwiek interwencji zgłaszanych przez mieszkańców – zapewnienie, że sprawą zajmie się osoba bezpośrednio odpowiedzialna. Jeśli zaś chodzi o problem z ustaleniem tożsamości danego urzędnika – informuję, że pracownicy zostali pouczeni w tej kwestii.
Wygląd strony BIP Gminy Żukowo regulowany są Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18.01.2007 roku w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej i spełnia wszystkie jego wymogi.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.