Nie ma tabliczki z numerem domu, będzie kara

Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach apeluje do wszystkich mieszkańców i osób prowadzących działalność gospodarczą o wypełnienie obowiązku polegającego na umieszczeniu na budynkach mieszkalnych i siedzibach firm tabliczek z numerem posesji.

Właściwe oznaczenie posesji numerem jest szczególnie istotne podczas wykonywania obowiązków przez Policję, Pogotowie czy Straż Pożarną, a brak numeracji może wydłużyć czas przybycia służb ratunkowych na miejsce zdarzenia i opóźnić udzielenie niezbędnej pomocy.

Nieumieszczenie tabliczki z numerem porządkowym na nieruchomości jest wykroczeniem z artykułu 64§1 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim, kto nie umieszcza tabliczki z numerem porządkowym i nazwą ulicy (lub miejscowości), podlega karze grzywny do 250 zł.

To jednak nie koniec. Przepis ten mówi także o utrzymywaniu tabliczki w należytym stanie. Dlatego też, jeśli właściciel dopuszcza, by umieszczone na niej informacje były nieczytelne, również musi się liczyć z grzywną. Może tu chodzić zarówno o to, że farba się złuszczyła, jak i to, że tabliczka została zanieczyszczona. Zgodnie z § 2 tego przepisu tej samej karze podlega ten, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości. Czy oznacza to, że właściciel domu musi zamontować specjalne oświetlenie? To zależy. Jeśli droga przed jego domem jest oświetlona na tyle intensywnie, że można w nocy przeczytać informacje umieszczone na ścianie, to wydaje się, że to wystarczy. Kto musi zadbać o zawieszenie tabliczki? Zgodnie z omawianym przepisem kara może zostać nałożona na właściciela nieruchomości, jej administratora, dozorcę lub użytkownika.

Tabliczkę należy umieszczać „w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Ponadto właściciele nieruchomości położonych w głębi ogrodu oprócz tabliczki na ścianie frontowej muszą umieścić dodatkową na ogrodzeniu.

Tak więc ozdobny numer na ścianie domu nie wystarczy. Nie chodzi o ułatwienie pracy listonoszom – ci i tak doskonale wiedzą, gdzie jaki jest adres. Ale kierowca karetki pogotowia, policji czy straży pożarnej może już tak łatwo nie trafić na miejsce wezwania, a tu nierzadko liczy się każda minuta.

kartuzy.policja.gov.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.