Nauczycielka języka kaszubskiego z Miszewa i Tuchomia mistrzynią języka kaszubskiego

 

Znakomity sukces odniosła nauczycielka języka kaszubskiego z Miszewa i Tuchomia Elżbieta Pryczkowska. Zwyciężyła w najważniejszej kategorii dyktanda kaszubskiego. Okazała się być najlepsza w gronie zawodowców.

 

– Poziom w tej kategorii był znakomity. Decydowały ortograficzne detale – podkreśla Wanda Lew-Kiedrowska, juror, organizator i inicjator dyktanda.

 

Tym osiągnięciem zwyciężczyni dołączyła do grona mistrzów kaszubskiej ortografii. Wraz z mężem Eugeniuszem – arcymistrzem sprzed trzech lat i mistrzem sprzed dwunastu – stanowią jedyne małżeństwo na Kaszubach, z których oboje mogą szczycić się takimi tytułami.

 

Laureatka od wielu już lat pracowała na te laury. W poprzednich edycjach konkursu zajmowała wysokie pozycje. Ma spore doświadczenie dziennikarskie. Przez wiele lat (od 1992 do 2000) współpracowała z magazynem telewizyjnym „Rodnô Zemia”. Opublikowała też sporo artykułów w prasie lokalnej i regionalnej. Jest absolwentką pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Podyplomowego Studium Kwalifikacyjnego do Nauczania języka Kaszubskiego. W 2003 roku rozpoczęła karierę nauczyciela tego języka w miszewskiej szkole podstawowej. Znana jest z wprowadzania innowacyjnych metod nauczania. W ciągu kilku lat – przy wsparciu dyrekcji – udało jej się zachęcić wszystkich uczniów szkoły do nauki tego języka.

 

Pisze konspekty lekcji, tworzy scenariusze przedstawień, odnosi z uczniami liczne sukcesy w przeróżnych konkursach. Kilka razy zdobywała z uczniami Grand Prix w konkursach teatralnych i kabaretowych. Jest współautorką książki „W krôjnie Grifa” zawierającej kilkadziesiąt scenariuszy teatralnych. Aktualnie – wraz z Jadwigą Hewelt – kończy prace nad podręcznikiem do nauczania kaszubskiego w gimnazjum. Książka ma się ukazać na przełomie 2015 i 2016 roku.

 

Także na tegorocznym dyktandzie jedna z jej podopiecznych Beata Ptach zdobyła wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Z kolei gimnazjum żukowskie reprezentowały jej niedawne trzy uczennice z Miszewa. Dwie z nich, Weronika Wandtke i Alicja Tomaczkowska, znalazły się w gronie finalistów konkursu.

 

jd

 

Ela dyktand2

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.