Można zgłaszać przedsięwzięcia do funduszu sołeckiego. Do podziału ponad 160 tys. złotych.

 

Fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców gminy. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas pozostaje jego częścią. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich. Fundusz sołecki dla sołectwa Chwaszczyno na 2017 rok wynosi 161 752,19 zł i tym samym jest o około 10 tysięcy złotych większy od poprzedniego.

 

Pieniądze z funduszu muszą zostać wydane do końca roku (liczy się data wydania pieniędzy, a nie data wystawienia rachunku lub faktury), na który zostały uchwalone. Pieniądze z funduszu sołeckiego, które nie zostaną wydane, nie przechodzą na kolejny rok. Nie przepadają, tylko zostają w budżecie gminy.

Pieniądze można przeznaczyć na zadania począwszy od ochrony środowiska, budowy dróg czy polityki społecznej, poprzez edukację, kulturę, sport, a na sprawach związanych z bezpieczeństwem kończąc.

Warto zastanowić się czego brakuje w Chwaszczynie? Co należałoby stworzyć lub zmienić?

Środki stanowiących funduszu sołeckiego mają dwie składowe:

– środki stanowiące podstawowy fundusz sołecki: 34 031,60 zł,

– środki stanowiące zwiększony fundusz sołecki: 127 720,59 zł.

 

Daje to kwotę do wykorzystania przez nasze sołectwo 161 752,19 zł.

 

Każdy mieszkaniec może zgłosić przedsięwzięcie do wspólnego wniosku sołtysa i rady sołeckiej. Warunkiem jest przesłanie nazwy zadania wraz z uzasadnieniem oraz listę min. 15 mieszkańców Chwaszczyna, którzy popierają zgłoszone przedsięwzięcie. Czasu jest niewiele bo tylko do 21 sierpnia 2016r. Zgłoszenia przedsięwzięć należy przesłać na adres e-mail Rady Sołeckiej Chwaszczyna: rada@rada.chwaszczyno.pl

 

Pismo Burmistrza Gminy Żukowo informujące o przyznanej kwocie funduszu:
http://rada.chwaszczyno.pl/katalog-pism/komunikaty/download/10-komunikaty/110-wysokosc-srodkow-funduszu-soleckiego-dla-solectwa-chwaszczyno-na-2017-rok

 

Opracowanie na podstawie komunikatu Sołtysa Jolanty Wiercińskiej

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.