List Jolanty Wiercińskiej – członka Rady Sołeckiej Chwaszczyna na temat podziału funduszu sołeckiego Chwaszczyna

 

Poniżej prezentujemy nadesłany list Jolanty Wiercińskiej – członka Rady Sołeckiej Chwaszczyna na temat podziału funduszu sołeckiego Chwaszczyna.

 

Od kilku dni rozgorzała dyskusja na temat podziału funduszu sołeckiego w Chwaszczynie. Po przeczytaniu artykułów oraz dodanych komentarzy zmartwiłam się dlaczego są rozpowszechniane nieprawdziwe informacje na ten temat. Jeśli są osoby, które chciałyby podzielić się swoją opinią na temat proponowanych przedsięwzięć, oczywiście mają prawo wyrazić swoje zdanie jednak fundamentalna zasada dyskusji to krytyka argumentów a nie osób. Jak widać nie każdy potrafi stosować tę podstawową zasadę. Jako, że byłam inicjatorem rozpoczęcia dyskusji na temat wdrożenia funduszu sołeckiego w gminie Żukowo czuję się w obowiązku sprostować niektóre informacje, które pojawiły się mediach. Prawdą jest, że fundusz sołecki z założenia powinien być przeznaczany na bezpośrednie potrzeby mieszkańców, takie jak spotkania integracyjne, ustawienie tablicy informacyjnej, wiaty przystankowej, utrzymanie estetyki centrum wsi czy opłacenie zajęć na basenie dla dzieci.

W tym roku jednak Burmistrz Żukowa zdecydował o zwiększeniu funduszu sołeckiego ustanawiając tzw. budżet obywatelski. Te środki to co do zasady środki na większe inwestycje. W kształcie zaproponowanym przez gminę Żukowo są to na tyle duże środki, że można zacząć myśleć o rozpoczęciu konkretnej inwestycji na terenie naszego sołectwa.

Po konsultacji z organizacjami działającymi na terenie naszego sołectwa zdecydowaliśmy się zaproponować budowę ŚWIELICY WIEJSKIEJ DLA MIESZKAŃCÓW SOŁECTWA CHWASZCZYNO.

 

Jesteśmy bardzo dużym sołectwem, w którym nie brakuję fajnych pomysłów na organizacje przeróżnych zajęć dodatkowych. Można skorzystać z bogatej oferty dotacji ze środków zewnętrznych. Problem w tym, że nie mamy swojego miejsca w Chwaszczynie. W ostatnim czasie mieszkańcy Chwaszczyna skorzystali z dotacji UE na organizację kursu komputerowego, panie aktualnie spotykają na kursie tańca. Zajęcia odbywają się na terenie szkoły jednak nie jest to rozwiązanie optymalne. W ramach działalności KGW Chwaszczyno składało wniosek na organizację półkolonii dla dzieci i młodzieży z terenu Chwaszczyna podczas ferii zimowych. Niestety brak lokalu uniemożliwił realizację projektu. Szkoła to nie dom kultury i nigdy takim miejscem nie będzie. Dlatego szereg organizacji oraz Rada Sołecka popierają inicjatywę budowy świetlicy wiejskiej, która może być miejscem spotkań mieszkańców i wzmocnienia ich integracji. Dobrą lokalizacją jest istniejący budynek będący własnością Gminy zarządzany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Chwaszczynie.

 

Należy podkreślić, że rozbudowa istniejącego budynku to zdecydowanie nie jest dotacja dla straży pożarnej. Oczywiście kwota, która dysponujemy jest niewystarczająca na kompletną realizację tak dużego przedsięwzięcia w ciągu jednego roku kalendarzowego. W takim przypadku można po wcześniejszej konsultacji z Gminą i zapewnieniu brakującego finansowania przystąpić do realizacji większego projektu. Bez wcześniejszej promesy o zabezpieczeniu brakujących środków w budżecie Gminy wniosek na przedsięwzięcia, na które nie zostaną zabezpieczone w 100% potrzebne środki z FS zostanie z przyczyn formalnych odrzucony. Dlatego Sołtys wraz z Radą Sołecka zdecydował się na spotkanie z Burmistrzem aby omówić ewentualne dofinansowanie przykładowych inwestycji. Zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim Sołtys oraz Rada sołecka są uprawnieni do złożenia wniosku o podział FS. I właśnie z tego prawa korzystamy aby profesjonalnie przygotować się do zebrania wiejskiego. Jeszcze przed zebraniem wiejskim w najbliższy wtorek na terenie remizy odbędzie się spotkanie z organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami min. 15 – osobowych grup pełnoletnich mieszkańców celem przygotowania wspólnej propozycji wniosku o podział funduszu sołeckiego, który zostanie przedstawiony na zebraniu wiejskim przez Sołtysa oraz Radę Sołecką. Kończąc jestem niezmiernie zadowolona, że wreszcie mieszkańcy poczuli się odpowiedzialni za dyspozycję środków otrzymywanych z Gminy na potrzeby sołectwa. Pomimo wielu przykrych słów jednak osiągnęliśmy cel – to my mieszkańcy zdecydujemy na co przeznaczyć środki. Być może decyzja będzie taka, że całą kwotę prawie 140 000 zł przeznaczymy na kwiatki, bratki i stokrotki albo płyt jumbo. Trudno – jako mieszkańcy Chwaszczyna mamy do tego prawo.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.