Ks. Piotr Gruba z chwaszczyńskiej parafii o budowie kościoła i dzwonnicy.

W ostatnim biuletynie parafialnym parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie Ks. Piotr Gruba przybliżył nowe informacje o trwających oraz planowanych etapach budowy koscioła oraz o niedziałającej dzwonnicy.

 


Każdy z nas w jakimś stopniu śledzi etap po etapie powstawania naszej wspólnej Świątyni, nie mniej jednak każdy z innej perspektywy i z innych źródeł informacji. Dlatego dziś chcemy przybliżyć wam trochę ten świat budowy – bo rozpoczął się kolejny nowy etap budowy naszego dużego – nowego Kościoła.


Prace trwają od 13 maja. Postawione zostało rusztowanie i trwają kolejne etapy wznoszenia wieży kościelnej, która będzie uwieńczona krzyżem na wysokości ok. 40 metrów. Firma budowlana rozpoczęła prace montażowe styropianu od punktu zerowego, na który będzie położona złamana biel tynkowa. Trwa też montaż instalacji odgromowej. W czasie trwania kolejnych etapów budowy wieży trzeba będzie zamontować aluminiowe okna z szybami i parapety kamienne.


Zanim krzyż zostanie umieszczony na wieży, będzie poświęcony i każdy z nas będzie mógł go zobaczyć na ziemi – na placu budowy podczas specjalnego spotkania o którym poinformujemy parafian.


Jak doświadczamy tego od paru miesięcy, nie dzwonią dzwony na naszej dzwonnicy. Naprawa urządzeń na niej jest zbyt kosztowna. W nowo budującym się Kościele powstaje wieża z dzwonnicą. W pierwszej połowie maja, wraz z osobami zajmującymi się kwestią negocjacyjną z firmami, miałem trzy spotkania z trzema ludwisarzami. Wszyscy trzej stwierdzili, że stare dzwony nie nadają się do użytku są po prostu wybite i nie mają odpowiedniego dźwięku.


Co robić?


Propozycja jest taka: najmniejszy dzwon – sygnaturka, który znajduje się na starej dzwonnicy, dać do dzwonnicy naszego małego Kościoła i go uruchomić. Następne trzy dzwony ustawić na postumencie. Jak widzimy, trzeba by było wykonać trzy dzwony. Wg ludwisarzy, aby dzwony współgrały, ich waga powinna być: 500 kg, 290 kg, i 150 kg . Na największy dzwon mamy fundatora, a na kolejne liczymy na wsparcie kolejnych fundatorów (cena za kg to ok. 90 zł. plus koszty nowego osprzętu dla dzwonów).


Napisy na istniejących dwóch dużych dzwonach wykonanych w Kętach w roku 1952 – Większy – średnica 75 cm, waga 270 kg: z jednej strony „Maria Magdalena fundowany z ofiar parafii Chwaszczyno, pow. Morski za ks. prob. Jana Minett 1952″, a z drugiej „Dzwonię ofiarom wojny, o pokój proszę Boga. Św. Mario Magdaleno racz nam zjednać u Boga grzechów odpuszczenie”. Mniejszy – średnica 57 cm, waga 115 kg: „Józef. Fundowali Józefowie parafii Chwaszczyno pow. Morski za ks. prob. Jana Minett 1952″ a z drugiej: Św. Józefie, patronie nasz, módl się za nami”.


Kolejnym etapem budowy kościoła byłoby położenie dachówki o kolorze ceglanym i wykończenie ścian, gdzie teraz położone są płyty OSB – ściana między dachami. Jeśli uda nam się to wszystko zrobić, będzie to nasz wspólny sukces. Obecnie prowadzone są rozmowy z wykonawcami, którzy położyliby dach.


Wiem, że wielu parafian bardzo mocno zaangażowało się w budowę finansowo i poprzez modlitwę. Jestem za to bardzo wdzięczny. Ośmielam się dalej prosić o wsparcie modlitewne i finansowe na dalszą część budowy.


Dużo wysiłku czeka nas jeszcze w tym roku i w latach następnych. Jesteśmy w roku wiary, który jest zaproszeniem do autentycznego nawrócenia się do Chrystusa oraz do zaangażowania się na rzecz nowej ewangelizacji. Budowa nowego kościoła jest to znak zewnętrzny naszej przynależności do Chrystusa i nowej ewangelizacji. Tak jak Kościół zbudowany jest na Chrystusie i na wierze Apostołów, tak nasze dalsze inicjatywy mają być oparte na Chrystusie i na naszej inicjatywie i wsparciu w budowie nowej Świątyni. Niech całemu naszemu życiu, przedsięwzięciom przewodzi Chrystus, aby w sercach, rodzinach i w całej naszej Ojczyźnie błyszczał zwycięski znak Królestwa Bożego i naszej wiary – krzyż, a my go wkrótce zobaczymy na naszej nowej Świątyni.


Proszę o modlitwę i wsparcie finansowe.

Szczęść Boże!

Ks. Piotr

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.