Kolejny krok w kierunku poprawy komunikacji publicznej w Chwaszczynie

 

W dniu 16 września br. odbyło się spotkanie z Sebastianem Zomkowskim wicedyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w sprawie poprawy komunikacji autobusowej w Gdańsku Osowej i Chwaszczynie w związku z uruchomieniem przewozów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Przyczynkiem do spotkania była propozycja Rady Dzielnicy Osowa w zakresie dodatkowej linii autobusowej, która mogłaby dojeżdżać do centrum Chwaszczyna. Nasze sołectwo reprezentowała Sołtys Jolanta Wiercińska, Radny Jacek Fopke oraz Wiceburmistrz Gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak. W organizację spotkania zaangażowany był również Radny Mirosław Nowak.


Mając na względzie potrzeby mieszkańców Chwaszczyna i okolicznych miejscowości w sprawie bezpośredniego skomunikowania Chwaszczyna z przystankiem PKM w Gdańsku Osowej dopytywaliśmy o plany, propozycje własne ZTM w tym zakresie.

Zaznaczyliśmy, że z punktu wiedzenia mieszkańców Chwaszczyna (co potwierdziły wyniki ankiety przeprowadzonej podczas tegorocznych spotkań z cyklu „Moja ulica. Moje Chwaszczyno”) najważniejszy jest bezpośredni (najkrótszy) dojazd do PKM w Osowej. W tym kontekście propozycja osowian, choć bardzo ciekawa i cenna, nie jest priorytetem komunikacyjnym dla naszego sołectwa. Niestety, wobec braku nadziei na szybkie wybudowanie nowego przystanku PKM przy ul. Kielnieńskiej musimy planować chwaszczyńskie rozwiązania w oparciu o przystanek PKM w Gdańsku Osowej i Gdyni Karwinach.

 


Pan Dyrektor wskazał, że ZTM, w ramach zakontraktowanych wozokilometrów, nie przewiduje na najbliższe miesiące żadnych korekt w zakresie linii 171, czy uruchomienia nowych połączeń. Realne zmiany w schemacie autobusowym mogą nastąpić od 1 stycznia 2017 roku, gdyż wówczas zawierane będą nowe umowy przewozowe, wchodzą w życie nowe regulacje prawne i na nowo będą przeznaczane środki finansowe.

 

Wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak poinformował, że Gmina Żukowo jest w trakcie tworzenia koncepcji komunikacji publicznej (gminnej), która będzie uwzględniać również potrzeby chwaszczynian i mogłaby działać w oparciu o drogi gminne. Nie wyklucza to dalszej współpracy z Gdańskiem i Gdynią w zakresie linii 171 czy nowych linii.

 


Uczestnicy spotkania stwierdzili, ze należy kontynuować wspólny wysiłek w zakresie określania potrzeb i wypracowania zadawalającej koncepcji komunikacji autobusowej, która będzie zintegrowana z PKM w Gdańsku Osowej i w dalszej perspektywie czasowej również z PKM Gdynia Karwiny.

 

Ponadto, na wniosek naszej delegacji, ustalono, że przy kolejnej sposobności (kwiecień 2016 r.) ZTM przeprowadzi dodatkowe badania marketingowe wśród pasażerów linii 171 nt. ich oczekiwań.
Zaproponowaliśmy również aby jedno ze spotkań konsultacyjnych dokumentu „Koncepcji komunikacji publicznej Gminy Żukowo” przeprowadzić w Chwaszczynie.

 

Będziemy wdzięczni za propozycje mieszkańców w zakresie „korekt” obecnej komunikacji autobusowej i jej rozwoju. Każdy pomysł oparty na realnej potrzebie pomoże wypracować najlepsze rozwiązanie na kolejne lata. Zatem czego oczekujemy?

 

Jacek Fopke
Jolanta Wiercińska

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.