KGW Chwaszczyno przedstawicielem Polski na Ukrainie

W dniach 6-8 maja w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie odbył się I Międzynarodowy Festiwal Artystyczny Krajów Regionu Karpackiego „Karpatśkyj Prostir” („Carpathian space”). Polskim przedstawicielem było m.in. KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W CHWASZCZYNIE.

Było to wielkie wydarzenie kulturalne o znaczeniu międzynarodowym. Udział wzięli artyści i grupy twórcze z 8 krajów: Ukrainy, Austrii, Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii, Mołdawii i Czech. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele z Estonii i z krajów organizacji GUAM – Azerbejdżanu i Gruzji.

kgwchwaszczyno ukraina 7

fot. KGW Chwaszczyno

Projekt miał połączyć kraje regionu karpackiego nie tylko pod względem teatralnym, ale także poprzez sztukę. Festiwal stał się miejscem spotkań nie tylko artystów, ale również biznesmenów, dyplomatów i polityków krajów regionu karpackiego.

kgwchwaszczyno ukraina 4

fot. KGW Chwaszczyno

Osobliwością festiwalu „Karpatśkyj Orostir” było siedem komórek artystycznych o różnorodnej tematyce:

* Art SPACE w Iwano-Frankiwskim Muzeum Krajoznawczym i Muzeum Sztuki Przykarpacia;

* Theater SPACE w Iwano-Frankiwskim Akademickim Obwodowym Teatrze Lalek imienia Marijki Pidhirlianki;

* Multi-genre music SPACE znajdowało się w sercu miasta – na placu Zgromadzeniowym, gdzie zaprezentowaliśmy się dwukrotnie; 7 maja z 30 min koncertem piosenek i polek kaszubskich wraz z nauką Kaszubskich Nut oraz 8 maja z 10 min wejściem wieńczącym naszą obecność na festiwalu. Gościnnie w naszej prezentacji na scenie towarzyszyli nam: Grażyna Miłosz – wokal, Łukasz Skrodzki – akordeon i Eugeniusz Raulin – klarnet;

kgwchwaszczyno ukraina 13

fot. KGW Chwaszczyno

* Classical music SPACE w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej, gdzie byliśmy czynnymi słuchaczami grupy „Vołosi” (Polska), a także koncertu sióstr Telniuk w towarzystwie orkiestry symfonicznej;

* Cinema SPACE;

* Craft SPACE jarmark 3-dniowy na ulicy Dmytra Witowskiego, tutaj zaprezentowałyśmy się z dziełami naszych koleżanek z kółka hafciarskiego działającym przy naszym kole, m.in. z serwetami, bieżnikami, igielnikami, fartuchami, itd.;

kgwchwaszczyno ukraina 2

fot. KGW Chwaszczyno

* Rodzynką festiwalu była sztuka kulinarna Cuisines SPACE. Tutaj nasze koło zaprezentowało się z 3 potrawami wykonanymi przez Anię Tesmer, Stasię Brucką i Jolę Wiercińską, które stały się hitem kulinarnych zmagań. Panie uraczyły nas plackami ziemniaczanymi z cebulką podane ze śmietaną, sałatką ze śledzia z jabłkiem i ziemniakami, a na deser zaserwowały zupę brzadową z kładzionymi kluskami. Dania kuchni narodowej przygotowywał nawet Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Węgier na Ukrainie.

kgwchwaszczyno ukraina 9

fot. KGW Chwaszczyno

Wyjazd dla naszej organizacji był ogromnym wyróżnieniem, bo mogłyśmy obcować w tak szerokim aspekcie artystycznym z innymi krajami europejskimi. Festiwal na długo pozostanie w naszej pamięci pod względem kolejnego doświadczenia z różnorodnością kulturową, a i z ogromną gościnnością gospodarzy.

kgwchwaszczyno ukraina 8

fot. KGW Chwaszczyno

Serdecznie dziękujemy:
• Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej i Iwano-Frankiwskiej Rady Miejskiej za wystosowanie zaproszenia dla koła na ten festiwal;
• panu Volodymyrowi Popovych – zastępcy regionalnej administracji państwowej i pani Halynie Żhoruly – asystent departamentu ekonomii oraz studentkom filologii polskiej na Ukrainie Oksanie i Ulali za opiekę podczas pobytu;
• Panu Senatorowi Kazimierzowi Klein oraz panu Tomaszowi Fopke – za owocne negocjacje z organizatorami festiwalu;
• Kulczyk Foundation – pani Wirze Biczuja za sponsorowanie wyjazdu;
• Grażynie Miłosz, Łukaszowi Skrodzkiemu i Eugeniuszowi Raulin za wsparcie w reprezentacji kultury kaszubskiej na Ukrainie.

kgwchwaszczyno ukraina 10

fot. KGW Chwaszczyno

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.